› bieżące
12:56 / 13.12.2013

Elbląskie okruchy XX wieku w Kawiarence Historycznej Clio

Elbląskie okruchy XX wieku w Kawiarence Historycznej Clio

fot. nadesłane

W najbliższy wtorek, 17 grudnia 2013 r., Elbląski Oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego i Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu zapraszają na ostatnie w tym roku spotkanie w Kawiarence Historycznej Clio.

Spotkanie odbędzie się w budynku Gimnazjum, Bulwar Zygmunta Augusta 11 - wejście od strony ul. Zamkowej. Bohaterem Kawiarenki będzie nasz kolega muzealny, Tomasz Gliniecki. Tomek Gliniecki w ramach Projektu Edukacyjnego „Elbląg XX wieku ” realizowanego w elbląskim Muzeum przygotował kolejną w tym roku publikację pt. „Elbląskie okruchy XX wieku”, wydaną przez Wydawnictwo URAN Marzenny Brackiej-Kondrackiej. Książka Tomka Glinieckiego zawiera dziewięć opowieści, nie tyle „okruchów” najnowszej, XX-wiecznej historii Elbląga, co raczej kamieni dziejów naszego miasta. Jego kolejna opowieść to owoc wielu lat pracy dziennikarskiej i konsekwentnie rozwijanych pasji historycznych. Wielu elblążanom Tomasz Gliniecki jest znany z licznych artykułów prasowych, jak i niedawnych audycji telewizyjnych „Okruchy czasów wojny”.

Gdybym musiała jednym zdaniem opisać charakter jego dociekań i narrację opowieści, to ujęłabym to następująco: Tomasz Gliniecki, jak przystało na dziennikarza, elblążanina i historyka z niebywałym zaangażowaniem śledzi poczynania tych wszystkich, którzy przyczynili się do pomyślności naszego miasta i jego mieszkańców lub odwrotnie, zapisali się niechlubnie na kartach historii. Rekonstrukcja okruchów historii, jak sam to nazywa, zawsze ukazana jest u Niego przez losy i czyny konkretnych osób, choć czyniona z pasją, pozbawiona jest emocjonalnego zacietrzewienia lub czułostkowych zachwytów. Zapewne podczas poszukiwań źródeł, a następnie redagowania tekstów na jednym ramieniu Autora siedzi adwokat diabła, a na drugim jego anielski odpowiednik.

Tomek Gliniecki, mam nadzieję, wybaczy mi ten nieco lekki ton zaproszenia do Muzeum na promocję Jego książki. „Elbląskie okruchy XX wieku” czyta się z przyjemnością i zainteresowaniem, niewątpliwa to zasługa talentu Autora, ale już po lekturze lekko na sercu nie jest. To, co dobre już było, dawno, przed wojną. A po wojnie, no cóż… Autor wybrał do opisu te epizody powojennej historii Elbląga, które zawierają duży ładunek tragizmu. Pozostaje nadzieja, że najbliższa historia naszego miasta dostarczy licznych pretekstów do snucia opowieści o bardziej optymistycznym wydźwięku. Po promocji najnowszej książki Tomasza Glinieckiego pragniemy podzielić się z Państwem, którzy odwiedzicie Muzeum w najbliższy wtorek innymi okruchami, zgodnie z radosną tradycją oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia. Serdecznie zapraszamy na spotkanie. Wstęp wolny.

Wiesława Rynkiewicz-Domino

2
0
oceń tekst 2 głosów 100%