› zapowiedzi
12:36 / 13.09.2017

Elbląskie Repliki Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni już wkrótce

Elbląskie Repliki Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni już wkrótce

Elbląskie Repliki Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni to jedno z najważniejszych wydarzeń w kalendarzu Kina Światowid. Przez niemal cały tydzień pokazywać będziemy najnowsze kino polskie: debiuty filmowe, prapremiery i najpoważniejszych kandydatów do nagrody Zlotego Lwa tegorocznej Gdyni. 

Od 40 lat Kino Światowid w tym samym czasie prezentuje festiwalowe filmy na Replikach. Tak będzie i w tym roku. Repliki rozpoczną się 18, a zakończą 23 września. W Elblągu okazane zostaną wybrane filmy, które będą wyświetlane na Gdyńskim Festiwalu.

Program:

Poniedziałek, 18 września, godz. 18:00  – filmy krótkometrażowe: ""60 kilo niczego", "Baraż", "Casting", "Koniec widzenia", 100 min

60 kilo niczego

Zimny poranek w odkrywkowej kopalni kruszców. Krzysztof zaczyna pierwszy dzień pracy na stanowisku kierownika. Żeby przetrwać w środowisku pracowników fizycznych, do którego wyraźnie nie pasuje, zamierza trzymać dyscyplinę twardą ręką. Nieoczekiwany wypadek, którego ofiarą staje się jeden z robotników, wystawi zasady moralne Krzysztofa na ostateczną próbę. Bohater zrozumie, że łatwo być stanowczym w sprzyjających okolicznościach, jednak trudno przeciwstawić się złu, kiedy konsekwencje mogą być dla nas dramatyczne.

Baraż

Mieszkający pod Warszawą 38-letni Zyga próbuje wyjaśniać synkowi, na czym polegają rządzące światem zasady. Sam nie zawsze się do nich stosuje, co nie uchodzi uwadze bystrego chłopca.

Casting

Zosia i Kuba są młodymi rodzicami z małego miasta. Ona jest początkującą aktorką, ale głównie zajmuje się córeczką. Kiedy dostaje szansę, aby wystąpić w filmie ze swoją idolką – Martą, decyduje się pojechać na casting z dzieckiem. Ten dzień okaże się przełomowym momentem w jej życiu.

Koniec widzenia

Marta (Zofia Domalik) pracuje razem z ojcem (Juliusz Chrząstowski) w warsztacie samochodowym. Drugim najważniejszym mężczyzną w jej życiu jest przetrzymywany w areszcie chłopak (Eryk Kulm). W obrębie tego trójkąta współzależności sytuacja komplikuje się coraz bardziej, ponieważ Arek nie chce zeznawać z związku ze sprawą dotyczącą narkotyków, a Marta odkrywa kolejny problem, z którym muszą sobie razem poradzić. Ojciec również wydaje się mieć swoje tajemnice.

Wtorek, 19 września, godz. 18:00  – "Dzikie róże"

Główna bohaterka Ewa zmaga się z ogromnym poczuciem samotności. Jej życie wypełnia zajmowanie się domem i dwójką dzieci a także czekanie na męża, który pracując w Norwegii rzadko przyjeżdża do domu.
Młoda kobieta, chcąc znowu poczuć się kochaną i adorowaną, wplątuje się w romans z nastolatkiem. Niestety za tą chwilę zapomnienia przyjdzie zapłacić jej wysoką cenę.

Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej gdy wraca mąż. Podejrzenia, plotki i oskarżenia będą przeplatać się z inną tragedią - na plantacji dzikich róż, gdzie pracuje kobieta zaginie jej 2 letni synek Jasio. Czy chłopiec się odnajdzie? Czy ta rodzina ma szansę przetrwać? I wreszcie, czy Ewa pogodzi rolę walczącej o małżeństwo kobiety z rolą matki, która być może będzie musiała porzucić własne dziecko?

Środa, 20 września, godz. 18:00  – "Catalina"

Catalina jest kolumbijską studentką prawa, której właśnie odrzucono prośbę o przedłużenie pobytu we Francji. Idąc za radą jednego ze swoich profesorów, postanawia wyjechać do Sarajewa i spróbować uzyskać dostęp do materiałów Międzynarodowego Trybunału Karnego dla byłej Jugosławii (MTKJ). Ma nadzieję, że zebrane dane pomogą jej w napisaniu ciekawej pracy, co z kolei umożliwiłoby pozostanie jej na uniwersytecie we Francji. 

Po przylocie Catalina szybko orientuje się, że plan się nie powiódł, ponieważ nie uzyskała pozwolenia na dostęp do archiwum. Pomocną dłoń wyciąga do niej tłumaczka misji - Nada, która namawia ją do pozostania u niej w Sarajewie. Między kobietami rodzi się przyjaźń.

Czwartek, 21 września, godz. 18:00  – "Atak paniki"

Pokręcony radiowiec, kelner z ambicjami podbicia wszechświata, perfekcyjna panna młoda w opałach, odnosząca sukcesy autorka kryminałów, mąż i żona w podróży życia oraz specjalista od zwierzęcego behawioryzmu ulegają atakowi paniki. Wszyscy bohaterowie dochodzą do sytuacji, z której jest tylko jedno wyjście.

Piątek, 22 września, godz. 18:00  – "Ptaki śpiewają w Kigali"

Akcja filmu rozpoczyna się w 1994 roku. To historia polskiej ornitolog, która prowadzi badania nad spadkiem populacji sępów w Rwandzie. Kiedy zaczyna się ludobójstwo, kobieta – trochę przez przypadek – ratuje młodą rwandyjską dziewczynę, córkę swojego współpracownika należącego do plemienia Tutsi. Zabiera ją ze sobą do Polski. Po przyjeździe bohaterki są złamane i niezdolne do wpisania się w rutynę codziennego życia. Obie próbują się podnieść z tego, co przeżyły. Opowieść o przyjaźni, przebaczeniu i potędze przyrody.

Sobota, 23 września, godz. 18:00  – "Zgoda"

Poruszająca historia miłosna, której akcja rozgrywa się w trudnych czasach u schyłku II wojny światowej. Opowieść o dwóch młodych mężczyznach zakochanych w jednej dziewczynie.

Jest rok 1945. Właśnie kończy się wojna. W Świętochłowicach na Śląsku organy bezpieczeństwa tworzą obóz pracy dla Niemców, Ślązaków i Polaków. Pod pretekstem ukarania zdrajców narodu polskiego, UB dokonuje czystek wśród "niechętnych komunistycznej władzy". Do pracy w obozie zgłasza się młody chłopak Franek. Próbuje ocalić Annę, w której jest zakochany. Nie wie, że wśród osadzonych znalazł się Erwin , Niemiec, jego przyjaciel sprzed wojny, który od dawna skrycie kocha się w dziewczynie… Franek dołącza do komunistów, naiwnie licząc, że uda mu się oszukać system. Już pierwsze dni pracy w obozie odzierają go ze złudzeń. A z czasem przekonuje się, że aby ocalić swoją ukochaną, będzie musiał poświęcić wszystko...

Cena biletu: 15 zł

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%