› bieżące
09:34 / 09.09.2016

Elbląskie Repliki - zbliża się 41. edycja Festiwalu Filmowego

Elbląskie Repliki - zbliża się 41. edycja Festiwalu Filmowego

Aż cztery pokazy przedpremierowe, dyskusje, Filmowe rozgrywki. Będzie o Beksińskich, o poszukiwaniu siebie. Trudności w relacjach przeplotą się ze współczesną, nieznośną lekkością bytu. Elbląskie Repliki 41. Festiwalu Filmowego (19-24 września) coraz bliżej. Oto co przygotowało Kino Światowid.

Start 19 września (poniedziałek) o godz. 18:00 niebiletowanym pokazem filmów ze Studia Munka.

Pokażemy trzy filmy krótkometrażowe: „Otwarcie", „NDR" i „Romantic". To okazja, żeby przekonać się, co siedzi w głowach początkujących twórców filmowych

– zapowiada Natalia Piotrowska, kierownik Kina Światowid.

Drugiego dnia chętni będą mogli sprawdzić swoją wiedzę o polskim kinie po roku 2000. Mowa o Filmowych rozgrywkach, które stają się tradycją Elbląskich Replik. Właśnie przyjmowane są zgłoszenia do konkursu. Aby wziąć w nich udział należy wysłać e-mail na adres: kino@swiatowid.elblag.pl. W tytule maila wpisując: "Filmowe Rozgrywki 2016 - zgłoszenie", w treści podając swoje imię i nazwisko.

Do kogo trafi Złoty Lew?

Wszystkie filmy prezentowane w ramach Elbląskich Replik – oprócz krótkich metraży ze Studia Munka – stają w szranki Konkursu Głównego Festiwalu Filmowego w Gdyni. A Konkurs Główny to wybór najciekawszych polskich filmów premierowych, debiutujących i nagradzanych na największych międzynarodowych festiwalach filmowych. W historii Festiwalu po Wielką Nagrodę Złote Lwy sięgali tacy twórcy jak Andrzej Wajda, Krzysztof Kieślowski, Agnieszka Holland czy Paweł Pawlikowski.

Z 16 filmów prezentowanych podczas Konkursu Głównego 5 pokazywaliśmy już w Kinie Światowid, 4 przedpremierowo pokażemy podczas Replik, a dwa kolejne w najbliższym czasie

– podkreśla Natalia Piotrowska. .

Co zatem zobaczymy? Replikowo ponownie zagości w Światowidzie "Kamper" – rzecz o parze trzydziestolatków, kiedyś zakochanych w sobie do szaleństwa, dziś stojących przed decyzją, czy kolejny krok w życiu zrobią razem czy osobno.

"Kampera" graliśmy premierowo, ale ze względu na zainteresowanie zdecydowaliśmy się pokazać go jeszcze raz, w kontekście festiwalu

– wyjaśnia Natalia Piotrowska.

W kolejnych dniach Replik tylko filmy, które czekają na premierę. A więc przedpremierowo w Kinie Światowid: wyczekiwany film o Beksińskich – „Ostatnia rodzina". Wcześniej „Las, 4 rano" - najnowsza produkcja w reżyserii Jana Jakuba Kolskiego . I „Fale" – pełnometrażowy fabularny debiut Grzegorza Zaricznego. Film, w którym dwie młode dziewczyny zagrają same siebie, a ich życie stało się inspiracją do powstania scenariusza. Na zakończenie „Zaćma" Ryszarda Bugajskiego, twórcy wielokrotnie nagradzanych produkcji: „Przesłuchanie" i „Układ zamknięty". „Zaćma" opowiada o prawdziwej postaci Julii Brystygierowej, znanej jako „Krwawa Luna" – sadystycznej funkcjonariuszce UB, jednej z najbardziej niesławnych postaci powojennej Polski.Program Festiwalu:

19.09. godz. 18.00 Pokaz filmów krótkometrażowych ze Studia Munka: "Otwarcie", "NDR", "Romantic" (wstęp wolny)
20.09. godz. 18.00 KAMPER + 17.00 Konkurs Filmowe Rozgrywki: Co Ty wiesz o polskim kinie?
21.09. godz. 18.00 FALE
22.09. godz. 18.00 LAS, 4 RANO
23.09. godz. 18.00 OSTATNIA RODZINA
24.09. godz. 18.00 ZAĆMA

Cena biletu: 14 zł/film (oprócz 19 września – wstęp wolny)

 

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%