Elbląskie taksówki zagrożone? Do Polski wchodzi Uber
To prawdziwa rewolucja w przewozach osób w miastach i poważne zagrożenie dla korporacji taksówkarskich. Amerykańska firma Uber wchodzi ze swoimi usługami do Warszawy, jednak zapowiada rozszerzenie działań na wiele innych polskich miast. Także na Elbląg?
Firma oferuje usługi przewozu osób za pośrednictwem specjalnej aplikacji na smartfony. Aby zamówić transport np. z domu do pracy wystarczy kilka kliknięć w smartfonie i wybranie jednego z pojazdów na mapie. Należność pobierana jest automatycznie z karty kredytowej „podpiętej” pod aplikację. Kierowcy nie są zawodowymi taksówkarzami i nie jeżdżą oznakowanymi pojazdami.
Uber jedynie pośredniczy między nimi i pasażerami. Uber podpisuje z nimi umowy i płaci 80 proc. tego, co uiści klient. Firma działa już w 165 miastach na 42 rynkach. O pasażera walczy ceną, a stawki ma zabójcze dla wielu konkurentów.
Czy elbląscy taksówkarze obawiają się takiej konkurencji?
- Raczej nie. Elbląg nie jest dużym miastem i pewnie taka firma nie zainteresuje się naszym rynkiem. Jednak nigdy nie wiadomo. Będziemy to obserwować – mówi jeden z taksówkarzy elbląskiej korporacji Truso.
Komunikat prasowy firmy Uber
W dniu dzisiejszym Warszawa dołączyła do innych postępowych miast, w których dzięki oferowanej przez firmę Uber innowacyjnej aplikacji na smartfony pod nazwą uberPOP można korzystać z nowoczesnej usługi wspólnych przejazdów (ang. ridesharing). (...) Miliony ludzi na całym świecie już korzystają z usług firmy Uber, używając jej aplikacji. Usługi Uber są dostępne w wielu miastach w Europie i na świecie, których mieszkańcy wykorzystują aplikację Uber, by zamówić samochód przy pomocy jednego dotknięcia ekranu.
Warszawa jest 176-tym miastem, w którym uruchomiono usługę Uber i ogromnie cieszymy się, że mogliśmy zaoferować warszawiakom nową, bezpieczną i innowacyjną możliwość przejazdu w cenie dostosowanej do potrzeb i budżetu każdego użytkownika. (...) Usługa uberPOP jest kolejnym przejawem rewolucji w dziedzinie transportu, której doświadczają miasta na całym świecie. Obejmuje ona nowy sposób myślenia, nowy sposób poruszania się i nowy styl życia.
Platforma uberPOP, która umożliwia ridesharing, łączy pasażerów z kierowcami gotowymi udostępniać swoje samochody innym osobom. Zanim kierowca będzie mógł korzystać z platformy Uber, firma przeprowadza rygorystyczne i szczegółowe kontrole dotyczące zarówno jego osoby, jak i jego pojazdu.
Ponadto, tak jak w przypadku innych usług oferowanych przez Uber w różnych krajach, zanim pasażer wsiądzie do samochodu, za pośrednictwem aplikacji na smartfona otrzymuje zdjęcie kierowcy, jego imię i nazwisko oraz numer rejestracyjny pojazdu, a po zakończeniu podróży – email z podsumowaniem swego przejazdu, w tym dokładny przebieg trasy oparty na danych z systemu GPS. Ponadto każdy kierowca, każdy samochód i każdy przejazd jest w pełni ubezpieczony.
źródło: PAP