› inwestycje
14:46 / 16.06.2012

Elbląskie ulice, zniszczone i dziurawe, doczekały się nowych nawierzchni

Elbląskie ulice, zniszczone i dziurawe, doczekały się nowych nawierzchni

fot. Rafał Kadłubowski

Nowe nawierzchnie asfaltowe na całej długości ulic Agrykola i Kajki oraz na najbardziej zniszczonych odcinkach ulic: Lotniczej, Konopnickiej, Moniuszki, Grunwaldzkiej i Wyżynnej. Remonty cząstkowe na 30 elbląskich ulicach. Miniona zima nie oszczędziła elbląskich ulic. Wiosną drogowcy mieli pełne ręce roboty, by po miejskich drogach można było poruszać się bezpiecznie.

Nowe nakładki na 11 ulicach

Przeprowadzona wiosną odnowa nawierzchni na ulicach Kajki, Agrykola i Lotniczej (odcinek od zjazdu PKS do przejazdu kolejowego), to kontynuacja robót rozpoczętych jesienią ubiegłego roku. Wówczas miasto odnowiło nawierzchnie 8 elbląskich ulic. Nowe nakładki asfaltowe zyskały odcinki ulic: Królewieckiej (od ul. Szymanowskiego do ul. Bażyńskiego), Sienkiewicza i Orzeszkowej,  dwa odcinki ul. Mazurskiej (od ul. Elektrycznej do zjazdu do stacji paliw oraz od zjazdu do firmy Cleaner do ul. Kwiatkowskiego), w całości ulica Rycerska, odcinek ul. Tysiąclecia (od ul. Bocianiej do nowej nakładki przy ul. Malborskiej), w całości ulica Rawska oraz dwa odcinki ul. Kościuszki  (od parkingu przy hotelu Młyn do ul. Chrobrego oraz od ul. Chrobrego do ul. Podchorążych).

Prace polegały na odnowie nawierzchni bitumicznych jezdni, regulacji urządzeń, przestawieniu krawężników, remoncie niezbędnych chodników i zjazdów, a także odtworzeniu oznakowania poziomego jezdni.  Łączny koszt odnowy nawierzchni wszystkich 11 ulic to 4,9 mln zł.

Nowa organizacja ruchu na Kajki

Po modernizacji, ulica Kajki oraz przyległa do niej ulica Krzyżanowskiego, stały się ulicami jednokierunkowymi (za wyjątkiem odcinka ul. Kajki od Krzyżanowskiego do Pionierskiej, który pozostanie dwukierunkowy z całkowitym obustronnym zakazem zatrzymywania się pojazdów). Wjazd w ulicę Kajki odbywał się będzie od ul. Piłsudskiego, natomiast w ulicę Krzyżanowskiego od ul. Kajki. Wzdłuż obu ulic, z lewej strony jezdni, wyznaczono dodatkowo 88 miejsc postojowych.

Pozimowe naprawy jezdni

W kwietniu i maju miasto wykonało dodatkowo, nakładki nowej nawierzchni na całej szerokości  ulic: Konopnickiej (na odcinku od ul. Szczyglej do ul. Niepodległości), Moniuszki (od ul. Traugutta do ul. Szymanowskiego), Grunwaldzkiej (odcinek drogi powiatowej do granicy administracyjnej miasta - wylot na Gronowo Górne) oraz ul. Wyżynnej (od ul. Bema do granicy terenu szkoły). Natomiast na ul. Królewieckiej (na odcinku od ul. Fromborskiej do ul. Okrężnej) i w ciągu ul. Dojazdowej, wykonano remont cząstkowy nawierzchni jezdni w postaci wymiany pasów (dużych powierzchni).

Wielkie łatanie dziur

Ponadto na 30 elbląskich ulicach wykonano mniejsze remonty cząstkowe. Lepiej jeździ się po: Al. Odrodzenia, ul. Bema (przy ul. Orzeszkowej), ul. Kościuszki (na odcinku od ul. Bema do ul. Podchorążych), ul. Marymonckiej, ul. Grottgera, ul. Szarych Szeregów, ul. Węgrowskiej, ul. Hetmańskiej, ul. Płk. Dąbka, ul. Brzeskiej, ul. Robotniczej (na odcinku od ul. Okrzei do ul. Podgórnej), ul. Obrońców Pokoju, ul. Krakusa, ul. Poprzecznej, ul. Lubranieckiej, ul. Ogólnej, ul. Piłsudskiego, ul. Nowodworskiej, ul. Grochowskiej, ul. Warszawskiej (odcinek drogi powiatowej), ul. Orlej, ul. Częstochowskiej, ul. Bartniczej, Al. Grunwaldzkiej (na odcinku od ul. Grottgera do ul. Komeńskiego), ul. Panieńskiej, ul. Czerniakowskiej, ul. Zagonowej (na odcinku od ul. Malborskiej do ul. Piaskowej), ul. Sopockiej, ul. Bocianiej, ul. Waryńskiego.

W czerwcu planowane są kolejne remonty cząstkowe w innych rejonach miasta.

Wykonawcą wszystkich robót jest Warmińsko-Mazurskie Przedsiębiorstwo Drogowe w Olsztynie oraz Skanska S.A.

6
0
oceń tekst 6 głosów 100%

Zdjęcia ilość zdjęć 22