› bieżące
14:20 / 17.09.2020

Elblążanie odznaczeni za opozycyjną działalność antykomunistyczną

Elblążanie odznaczeni za opozycyjną działalność antykomunistyczną

fot. IPN Gdańsk

Dzień przed głównymi obchodami podpisania Porozumień Sierpniowych, Krzyżami Wolności i Solidarności, nadanymi przez Prezydenta RP, uhonorowane zostały osoby działające w opozycji antykomunistycznej, a wśród nich mieszkańcy naszego miasta. Odznaczenia w imieniu Prezydenta RP wręczył prezes IPN Jarosław Szarek.

Okazja do wspomnienia tego wydarzenia jest dziś szczególna, bowiem równo 40 lat temu, 17 września 1980 roku w Gdańsku, przedstawiciele środowisk, które prowadziły strajki sierpniowe powołali oficjalnie do życia ogólnopolski Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”. Był to efekt podpisania Porozumień Sierpniowych.

- Krzyże Wolności i Solidarności przywołują i przywracają pamięć o wielu działaczach opozycji antykomunistycznej. Nie są to pierwszoplanowi aktorzy ówczesnej opozycji, ale szeregowi działacze, którzy mieli odwagę przeciwstawiać się komunistycznej władzy, ryzykowali karierą zawodową, czy angażowali się w tworzenie NSZZ „Solidarność” w swoim zakładzie. To na ich oddolnej pracy i zaangażowaniu opierała się siła Solidarności. Chcemy przypominać piękną kartę działalności tych osób – mówił tuż przed uroczystością Tadeusz Chmielewski, Przewodniczący Zarządu Regionu Elbląskiego NSZZ "S" z 1981 roku, obecnie Prezes Stowarzyszenia Osób Poszkodowanych i Represjonowanych w latach 1980-1990 Regionu Elbląskiego – Wnioski do Prezydenta RP o nadanie odznaczeń złożył gdański oddział IPN. Powinniśmy być szczególnie zainteresowani w uhonorowaniu osób z naszego regionu i udaje nam się to skutecznie robić. Mamy już około sto osób, którym za ich zasługi nadano to odznaczenie, w tym pośmiertnie. W ten sposób pokazujemy także jak ważny był nasz region dla opozycji antykomunistycznej w czasach PRL-u – dodał Chmielewski
 
W trakcie uroczystości do uhonorowanych i ich najbliższych zwrócił się prezes IPN Jarosław Szarek

– Przed 40 laty kamery największych agencji informacyjnych na całym świecie były skierowane na to miejsce, na Salę BHP, na ludzi, którzy dokonywali w centrum sowieckiego imperium wyłomu. Wyłomu, który doprowadził po latach do upadku komunistycznego systemu. Wśród dzisiejszych wyróżnionych są m.in. uczestnicy tamtych wydarzeń. To państwo kładliście fundament pod te zmiany, współpracując z KOR, SKS, RMP czy WZZ Wybrzeża i później, po wprowadzeniu stanu wojennego – zwrócił się do odznaczonych prezes IPN.

– Nie ma Solidarności bez wartości. To jest przesłanie Sierpnia’80. To jest siła Solidarności. Bo tylko za rzeczywiste wartości można iść do więzień, można ponosić cierpienia, ofiary, które są państwa udziałem - podkreślił dr Jarosław Szarek – Dziedzictwem Solidarności chcemy się dzielić z całym światem, z tymi wszystkimi, którzy walczą o wolność, godność, uczciwość i sprawiedliwość – podsumował prezes IPN

Lista odznaczonych z Elbląga wraz z biogramami:

Ponadto przyznane zostały pośmiertnie odznaczenia KWiS, które zostaną odebrane przez członków rodziny w terminie późniejszym;

śp. ks. Brandys Tadeusz - Braniewo, 1979-2007 rektor parafii św. Katarzyny w Braniewie, 1981-2007 kapelan Zakładu Karnego w Braniewie,  2007-2010 emeryt-rezydent przy tejże parafii.

śp. Kurek Barbara Małgorzata - Elbląg, 1973-1989 b. pracownica, m.in. księgowa w b. ZM Zamech, od IX 1980 w NSZZ Solidarność, członkini Komisji Wydziałowej NSZZ "Solidarność", 1982-1988 współpracowniczka Tymczasowego Zarządu Regionu NSZZ "S", członkini zespołu redakcyjnego wydawnictw podziemnych. Czytaj także tutaj. 

 

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%