› zagrożenia i utrudnienia
11:06 / 13.09.2019

Elblążanie oskarżają o oszustwo. Firma energetyczna wyjaśnia

Elblążanie oskarżają o oszustwo. Firma energetyczna wyjaśnia

Spotkanie zorganizowane przez Ligę Kobiet Polskich o zagrożeniu nieuczciwymi akwizytorami firm energetycznych cieszyło się powodzeniem. Okazało się, że prawie wszyscy uczestnicy oskarżali przedstawicieli firmy NOVO ENERGIA o podszywanie się pod Energa Obrót i przekazywanie nieprawdziwych informacji. Rzecznik prasowy firmy zapewnił Elblag.Net, że zawsze wobec nieuczciwych akwizytorów wyciągane są surowe konsekwencje. 

Znowelizowana „ustawa prądowa” weszła w życie 29 czerwca tego roku. Nie zmieniła jednak rozwiązań dla gospodarstw domowych. Dlatego jeśli ktokolwiek puka do naszych drzwi podając się za pracownika elektrowni albo mówi, że przysłał go do nas zakład energetyczny i twierdzi, że w związku z nowelizacją ustawy musimy zaktualizować umowę na dostawę prądu – jest oszustem. O tym jak wielu elblążan dotyka ten problem, codziennie przekonuje się Paweł Rodziewicz, miejski rzecznik konsumentów.

Ponad 50 osób zgłosiło się do mnie o pomoc, ponieważ czuli się oszukani przez przedstawicieli firmy NOVO ENERGIA Hermes Energy Group S.A., którzy stosowali według nich nieuczciwe praktyki związane z zawieraniem umów energetycznych

- mówi  Paweł Rodziewicz.

W związku z tym Liga Kobiet Polskich zorganizowała spotkanie z elblążanami, by dowiedzieli się jak nie paść ofiarą oszustów, którzy korzystają ze zmian w tzw. ustawie prądowej i co zrobić, jeśli podpisali już niekorzystną dla siebie umowę na dostawę energii. Okazało się, że prawie wszyscy uczestnicy zebrania oskarżali przedstawicieli firmy NOVO ENERGIA o podszywanie się pod akwizytorów Energa-Obrót i przekazywanie nieprawdziwych informacji o konieczności podpisania nowej umowy. 

Nie pozostawili żadnych dokumentów, nawet kopii umowy

- skarżył się jeden z uczestników spotkania.

Paweł Rodziewicz wyjaśniał, że sprawa nie jest stracona. Jest możliwe unieważnienie zawarcia umów oraz powrót do poprzedniego dostawcy energii. Zapewniał, że wszystkim zgłaszającym się do niego postara się pomóc. Biuro miejskiego rzecznika konsumentów mieści się przy ul. Kosynierów Gdyńskich 42, pok. nr 2.

Przyjmuję od poniedziałku do czwartku od 8 do 15, wyjątkiem jest wtorek, gdy zapraszam od 8 do 16

- informował Paweł Rodziewicz.

Podczas spotkania tłumaczył on jak nie dać się oszustom. Wskazał na pięć zasad: sprawdzić dokładnie tożsamość przedstawiciela firmy, dokładnie bez pośpiechu przeczytać umowę, nie ulegać presji, że trzeba szybko podjąć decyzję, konsultować się z rodziną, znajomymi lub instytucjami oraz zażądać kopii umowy. 

Redakcja Elblag.Net zapytała Maciej Bułtowicza, rzecznika prasowego NOVO ENERGIA o to co zrobi firma  w sprawie oszukanych ludzi.

Każdą składaną przez Klientów reklamację rozpatrujemy indywidualnie i zawsze dążymy do polubownego rozwiązania sporu. W przypadku przeważających argumentów jesteśmy w stanie przychylić się do prośby Klienta i odstąpić od umowy bez naliczania kary umownej

- zapewnia pan rzecznik. Dodatkowo informuje, że jeśli Klienci mają jakieś zastrzeżenia do pracy przedstawicieli firmy, to zachęca do kontaktu i opisania sytuacji na adres: bok@novoenergia.pl.

Maciej Bułtowicz z NOVO ENERGIA wyjaśnia, że wszelkie nieetyczne, niezgodne ze standardami obowiązującymi w Spółce zachowania  pracowników czy osób współpracujących, są piętnowane, a osoby, którym udowodniono tego typu zachowania spotykają się z konsekwencjami.

Tak powinno wyglądać rzetelne i uczciwe przedstawienie oferty zgodnie z wytycznymi Spółki. Przedstawiciel powinien poinformować klienta:

    •  o tym, że nasza Spółka to niezależny sprzedawca, a tym samym konkurencja dla obecnego sprzedawcy Klienta,
    •   o stawce za 1kWh i o wysokości miesięcznej opłaty handlowej,
    • Wyliczyć Klientowi oszczędności wynikających z podpisania umowy kompleksowej w trakcie trwania okresu umownego i porównanie jej z obecną ofertą Klienta.
Dodatkowo Klient ma możliwość sprawdzenia wiarygodności przedstawiciela handlowego wypełniając formularz dostępny na stronie www.uczciwysprzedawca.pl. 

Sprawdziliśmy co na to Energa-Obrót. Na swoich stronach internetowych informuje, że

Energa Obrót posiada model sprzedaży mobilnej door-to-door. W razie jakichkolwiek wątpliwości, czy osoba podająca się za pracownika Energi Obrotu faktycznie nim jest, można to zweryfikować, dzwoniąc na infolinię spółki pod nr 555 555 555. Każdy z mobilnych pracowników door-to-door posiada specjalny identyfikator, który pozwoli telefonicznym konsultantom zweryfikować jego tożsamość.

Spotkanie z rzecznikiem praw konsumenta odbyło się w ramach programu pn. „Srebrny Uniwersytet – Aktywizacja i przeciwdziałanie marginalizacji osób starszych”. 

Z uwagi na to, że właśnie seniorzy najczęściej padają ofiarami oszustów. Ale oczywiście zapraszaliśmy wszystkich niezależnie od wieku

 - mówi Danuta Janczuk, przewodnicząca Ligi Kobiet Polskich w Elblągu. 

LKP w najbliższym czasie planuje kolejne spotkania i warsztaty. Będą dotyczyły m.in. cyberprzestępczości, zagrożeń płynących z przyjmowania ofert uczestniczenia w tzw. pokazach, na których nieuczciwi sprzedawcy stosując szereg socjotechnicznych sztuczek oferują nam zakup urządzeń gospodarstwa domowego lub urządzeń paramedycznych jak materace i sprzęt do masażu po wielokrotnie zawyżonej cenie. W planach są również warsztaty z zakresu promocji i profilaktyki zdrowia oraz warsztaty kulinarne.

Wszystkie te działania planujemy na wrzesień i październik. Niezależnie od tego w naszej siedzibie  można korzystać z porad prawnych, wsparcia psychologów, czy mediatorów. Wystarczy zadzwonić i umówić się na wizytę z kilkudniowym wyprzedzeniem

– informuje Danuta Janczuk. 
Siedziba Ligi Kobiet Polskich oddział terenowy w Elblągu mieści się przy Alei Grunwaldzkiej 31, tel. 55 233 49 23.  

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%