› bieżące
14:00 / 12.04.2013

Elblążanie przed referendum. Tak czy nie? Odpowiedź poznamy za kilka dni

Elblążanie przed referendum. Tak czy nie? Odpowiedź poznamy za kilka dni

Lada dzień w Elblągu odbędzie się referendum w sprawie odwołania Prezydenta Miasta Elbląga i Rady Miejskiej. W niedzielę 14 kwietnia w 62 Komisjach Obwodowych będzie można oddać swój głos „za” lub przeciw” odwołaniu władz miejskich. Lokale wyborcze będą otwarte od godz. 7 do godz. 21. A Miejska Komisja Wyborcza będzie miała swoją siedzibę w Urzędzie Miejskim.

Osoby uczestniczące w referendum otrzymają dwie karty: Głos oddany na karcie formatu A5 będzie dotyczył odwołania Prezydenta, zaś głos oddany na mniejszej – formatu A4, zadecyduje o dalszych losach Rady Miejskiej. Karty zawierać będą po jednym pytaniu: czy jesteś za odwołaniem prezydenta Elbląga Grzegorza Nowaczyka i druga karta: czy jesteś za odwołaniem Rady Miejskiej w Elblągu? Na każdej karcie będą dwie odpowiedzi: tak i nie, należy zaznaczyć jedną z nich. Głos będzie nieważny, jeżeli na karcie do głosowania, w odniesieniu do poszczególnego pytania lub wariantu, nie zaznaczy się żadnej odpowiedzi lub też na karcie do głosowania odznaczy się więcej niż jeden wariant.

Zgodnie z Art. 55 ust. 2 Ustawy o referendach lokalnych, „Referendum w sprawie odwołania organu jednostki samorządu terytorialnego pochodzącego z wyborów bezpośrednich jest ważne w przypadku, gdy udział w nim wzięło nie mniej niż 3/5 liczby biorących udział w wyborze odwoływanego organu.

- Przekładając to na liczby, aby referendum mogło zostać uznane za ważne, do urn musi pójść 60% głosujących, biorących udział w jesiennych wyborach w 2010 roku – tłumaczy Piotr Goliszek, specjalista Krajowego Biura Wyborczego Delegatury w Elblągu.

Oznacza to, że w głosowaniu nad odwołaniem Rady Miasta musiałoby wziąć udział ok. 22 tys. mieszkańców. W przypadku prezydenta, którego wybrano w II turze przy nieco niższej frekwencji, referendum będzie ważne, gdy zagłosuje 18 tys. osób.

W trakcie trwania referendum Komisarz Wyborczy nie będzie informował o aktualnej frekwencji. Wyniki naszego głosowania zostaną ogłoszone niezwłocznie czyli jeszcze przed północą.

Poniżej przedstawiamy lokale wyborcze przystosowane dla osób niepełnosprawnych:
Aby móc zagłosować w jednym z 13 lokali należało zgłosić się do Departamentu Spraw Obywatelskich Urzędu Miejskiego w Elblągu do wtorku 2 kwietnia 2013 r. Wówczas osoba ta została dopisana do wybranego przez siebie obwodu.  

1. Obwód nr 1 – Ośrodek Rehabilitacyjno–Edukacyjno – Wychowawczy Koło PSOUU w Elblągu, ul. Szarych Szeregów 32,
2. Obwód nr 3 – Przedszkole Niepubliczne „Akademia Krasnoludków” ul. Macieja Kalenkiewicza 24,
3. Obwód nr 7 – Zespół Szkół Inżynierii Środowiska i Usług ul. Obrońców Pokoju 44,
4. Obwód nr 14 i 15 – Szkoła Podstawowa Nr 15 ul. Modlińska 39,
5. Obwód nr 17 – Rejon Energetyczny Oddziału Elbląskich Zakładów Energetycznych ul. Piłsudskiego 19,
6. Obwód nr 26 – Szkoła Podstawowa Nr 6 ul. Piłsudskiego 4,
7. Obwód nr 29 – Specjalny Ośrodek Szkolno–Wychowawczy Nr 1 ul. Mikołaja Kopernika 27,
8. Obwód nr 30 – Dom Pomocy Społecznej „NIEZAPOMINAJKA” ul. Toruńska 17,
9. Obwód nr 32 i 33 – IV Liceum Ogólnokształcące ul. Henryka Sienkiewicza 4,
10. Obwód nr 47 – Przedszkole Nr 18 ul. Romualda Mielczarskiego 47,
11. Obwód nr 50 – Specjalny Ośrodek Szkolno–Wychowawczy Nr 2 ul. Polna 8A,
12. Obwód nr 54 i 55 – Zespół Szkół Technicznych ul. Grottgera 71,
13. Obwód nr 56 – Gimnazjum Nr 6 ul. Rawska 3.

W dniu referendum Urząd zapewni transport osób niepełnosprawnych do wybranego lokalu wyborczego.

2
1
oceń tekst 3 głosów 67%