› bieżące
06:15 / 11.08.2013

Elblążanie wywożą masowo śmieci do Bażantarni. Efekt ustawy śmieciowej?

Elblążanie wywożą masowo śmieci do Bażantarni. Efekt ustawy śmieciowej?

fot. Konrad Kosacz

Nowa ustawa śmieciowa przyczyniła się do tego, że Elbląg w wielu miejscach przypomina śmietnisko. Brak kontenerów, płatne worki do segregacji, podwyżki opłat za wywóz śmieci – wszystko to powoduje frustrację elblążan. Coraz więcej mieszkańców szuka sposobów jak ominąć nowe przepisy. Niestety. Wielu z nich zaczęło wywozić śmieci do Bażantarni, czyniąc z lasu prawdziwy śmietnik.

Przez długi czas rząd przygotowywał się do zmian jakie są związane z nową ustawą śmieciową. Teraz na mieszkańcach ciąży odpowiedzialność za zakupienie pojemnika. Ważna jest również segregacja odpadów. Organy państwa kładą coraz większy nacisk na ekologiczne podejście do tak niepozornej sprawy jak śmieci. Zmiany w ustawie dotyczą nie tylko spółdzielni, osiedli, ale każdego obywatela. I w każdego obywatela zmiany te równo uderzyły. Elblążanie zaczęli się zwyczajnie buntować. Zarząd Zieleni Miejskiej alarmuje, w Bażantarni przybywa coraz więcej śmieci z prywatnych posesji.

Jak informuje nas dyrektor  Zarządu Zieleni Miejskiej, Leon Budzisiak:

- Największym problemem w Bażantarni stanowią obecnie śmieci i to niekoniecznie te pozostawiane przez odpoczywających mieszkańców. Nierzadkie są przypadki wywożenia w obręb Bażantarni odpadów komunalnych z posesji i zakładów produkcyjnych, szczególnie w okolicach ul. Królewieckiej – droga na Dąbrowę, ul. Waryńskiego, z ogrodów działkowych przylegających do kompleksu leśnego i Cmentarza Dębica.

Zarząd Zieleni Miejskiej zintensyfikował działania na rzecz utrzymania porządku. Sytuacja nie polepszy się jednak, dopóki mieszkańcy nie zaprzestaną wywożenia śmieci do lasu.

- W okresie letnim, zainteresowanie Bażantarnią rośnie proporcjonalnie do aury. W ubiegłym roku wydano 264 zezwolenia na różnego rodzaju imprezy, zarówno dla firm, instytucji jak i osób prywatnych. W bieżącym roku, do dnia dzisiejszego, wydano ich 128. Mieszkańcy Elbląga korzystają z wiat i terenów przyległych od poniedziałku do niedzieli. Kumulacja następuje w dni wolne od pracy i święta. Z tych też względów prace porządkowe tj. zbieranie śmieci, opróżnianie koszy, trwa w okresie letnim przez cały tydzień. Niezależnie prowadzone są bieżące remonty ławek, stołów, wiat drewnianych. Niestety największym problemem jest wandalizm. Palone są ławki, stoły, fragmenty konstrukcji wiat. Staramy się zabezpieczyć taką ilość drewna, by zapobiec takim sytuacjom – komentuje dyrektor Budzisiak.

Park Bażantarnia stanowi prawie 370 ha kompleks leśny w obrębie granic miasta. Położenie i dogodny dojazd sprawiają, że Bażantarnia jest miejscem wypoczynku elblążan przez cały rok. Wandalami w przypadku wywożenia śmieci do lasu, okazali się zwykli  mieszkańcy domków.

10
1
oceń tekst 11 głosów 91%

Powiązane artykuły

Robert Turlej: Śmieci na nowo dla przedsiębiorców i działkowców

13.08.2013 komentarzy 2

Nowy system gospodarki odpadami należy poddać możliwie szybkiej modyfikacji. Praktyka pokazała, że niektóre zapisy nie są prawidłowo dostosowane do...

Pojemniki na śmieci to nadal problem mieszkańców

16.08.2013

Nowe uregulowania prawne dotyczące wywozu śmieci nakładają na mieszkańców konieczność zakupu lub wydzierżawienia pojemników na odpady. Te są...

Szykują się zmiany w polityce śmieciowej miasta

23.08.2013

Na najbliższej sesji Rady Miasta, radni będą głosowali nad kilkoma zmianami dotyczącymi spraw wywozu śmieci na terenie Elbląga. Mają zmienić się stawki...

Ustawa śmieciowa trafi do kosza? Trybunał Konstytucyjny to rozstrzygnie

11.10.2013 komentarzy 1

Prawdopodobnie na początku przyszłego roku Trybunał Konstytucyjny rozstrzygnie, czy ustawa śmieciowa jest zgodna z konstytucją - poinformował prezes Trybunału...