› bieżące
07:18 / 28.08.2014

Elblążanie za przyłączeniem miasta do Pomorza. Zobacz wyniki sondy

Elblążanie za przyłączeniem miasta do Pomorza. Zobacz wyniki sondy

fot. elblag.net

Ponad 2500 czytelników portalu elblag.net oddało swój głos w naszej sondzie w sprawie przyłączenia Elbląga do województwa pomorskiego. Zdecydowana większość głosujących poparła secesję naszego miasta z regionu Warmii i Mazur.

76 procent głosujących czytelników elblag.net chce zmiany przynależności wojewódzkiej naszego miasta. Elblążanie czują się częścią regionu Pomorza. 24 procent głosujących chce, aby Elbląg pozostał w województwie warmińsko-mazurskim.

Tymczasem działacze Obywatelskiego Elbląga nadal zbierają podpisy pod wnioskiem o przeprowadzenie referendum w tej sprawie w naszym mieście.

- To jest też kwestia historycznej, jak i gospodarczej przynależności Elbląga. Miasto zawsze związane było z Pomorzem, co zostało zaburzone przez podział administracyjny. Wtedy też zaniechano działań, które integrowały Elbląg z Pomorzem, natomiast integracja, która miała się posuwać w kierunku Warmii i Mazur kulała od początku, a teraz praktycznie nie istnieje – podkreśla w rozmowie z Radiem Olsztyn pełnomocnik organizacji, Kazimierz Falkiewicz.

Jednak ewentualne referendum w tej sprawie może być nieskuteczne prawnie. Dlaczego? Wyjaśnia to Tomasz Zakrzewski – prawnik, politolog, redaktor naczelny portalu "Referendum lokalne”.

- Pytanie, czy w referendum gminnym, które ma być przeprowadzone w Elblągu, można decydować o sprawach, które w mojej opinii dotyczą nie tylko gminy, ale i całego województwa, problem rozbija się już o przepisy konstytucji - tłumaczył politolog.

Dlatego też jego zdaniem, inicjatorzy referendum wybierając referendum gminne popełnili błąd, bo powinni podjąć wyzwanie zorganizowania referendum wojewódzkiego.

źródło: Radio Olsztyn

4
1
oceń tekst 5 głosów 80%

Powiązane artykuły

Elbląg do Pomorza? Weź udział w sondzie

12.08.2014 komentarzy 20

Rozpoczęła się akcja zbierania podpisów pod wnioskiem o zorganizowanie referendum w sprawie przyłączenia Elbląga do Pomorza. Prezydent Wilk, choć...

Kazimierz Falkiewicz: prezydent Wilk obiecuje ale nic nie robi

16.08.2014 komentarzy 32

Uważam, że Elbląg, który zgodnie z odczuciami większości jego mieszkańców stał się „senną, zapyziałą wiochą”, wymaga działań,...

Elbląg w Pomorskim? Czy to referendum będzie ważne?

22.08.2014 komentarzy 24

W zeszłym roku w Elblągu mieszkańcom udało się odwołać w referendum Prezydenta Miasta Grzegorza Nowaczyka oraz Radę Miejską. Aktualnie Elblążanie ponownie...