Elblążanie zapłacą za parkowanie także w soboty i niedziele? To będzie możliwe
fot. Marcin Mongiałło
Projekt ustawy o zmianie ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym oraz niektórych innych ustaw wprowadza zmiany w zakresie pobierania opłat w strefach płatnego parkowania. Nie przeszedł postulat Związku Miast Polskich, aby samorządy mogły ustalić wysokość opłaty za parkowanie nie tylko w miastach o liczbie ludności powyżej 200 tys. mieszkańców, ale także m.in. w miastach na prawach powiatu. Projekt ustawy przewiduje natomiast mozliwość pobierania opłat za parkowanie w soboty i niedziele. Czy elbląski samorząd skorzysta z możliwości podniesienia opłat?
Byłaby to kolejna podwyżka dla elblążan, szczególnie dotkliwa dla osób często przemieszczających się. Mamy nadzieję, że do niej nie dojdzie. Dzisiaj za wcześnie prorokować w tej sprawie, zważywszy na to, że ustawa jest jeszcze na etapie konstultacji publicznych.
Zapytaliśmy rzecznik prasową Związku Miast Polskich - organizacji, która prowadzi lobbing legislacyjny - co sądzi w przedmiotowej sprawie i czy celowe jest wprowadzenie opłat w strefach płatnego parkowania także w soboty i niedziele.Joanna Proniewicz zwróciła uwagę na stworzenie dla samorządów możliwości dokonywania wyboru w przedmiotowej sprawie:
Chodzi o stworzenie swobody mozliwości podejmowania decyzji w tej sprawie. Miasto będzie samo decydowało w zależności od potrzeb.
W stanowisku Związku Miast Polskich dotyczącym projektu zmiany zasad pobierania opłat za parkowanie samochodów możemy znaleźć następujące uzasadnienie zmian proponowanych przez tę organizację:
Przy obecnych, niskich stawkach za parkowanie inwestorzy nie podejmują się także budowy parkingów wielopoziomowych, bo jest to projekt ekonomicznie nieopłacalny.
W rezultacie centra miast są zapchane samochodami, a znalezienie miejsca do parkowania zajmuje graniczy wręcz z cudem. W Warszawie, Opolu, Poznaniu, Katowicach, Wrocławiu i Gdańsku liczba samochodów przypadających na 1000 mieszkańców zbliża się już, do 600, czyli prawie dwukrotnie więcej niż np. w Wiedniu czy Berlinie.
W związku z powyższym, pozytywnie oceniamy propozycje Ministra Rozwoju zmierzające
do podniesienia maksymalnych stawek parkingowych oraz wprowadzenia możliwości pobierania opłat za parkowanie w soboty i niedziele. Byłby to ratunek dla miast turystycznych, pielgrzymkowych czy też uzdrowisk, które najmocniej zatłoczone są zwłaszcza w te dni.
Nasz niepokój budzi natomiast proponowana przez resort rozwoju definicja obszaru zabudowy śródmiejskiej, w której można byłby stosować podwyższoną opłatę za parkowanie, jako „obszar funkcjonalnego śródmieścia, który stanowi faktyczne lub przewidziane w planie miejscowym centrum miasta lub dzielnicy w mieście o liczbie ludności powyżej 200 OOO mieszkańców".
Przypomnijmy, że obok wprowadzenia możliwości pobierania opłat w soboty i niedziele największą zmianą w projekcie ustawy o zmianie ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym oraz niektórych innych ustaw jest wprowadzenie nowego rodzaju strefy płatnego parkowania, tzn. strefy w ścisłych centrach miast i centrach dzielnic dużych miast (chodzi jedynie o miasta powyżej 200 tys. mieszkańców). W tych strefach samorządy, w myśl proponowanych rozwiązań ustawowych, będą mogły ustalić wysokość opłaty za parkowanie w granicach trzykrotności obecnego limitu, który nie był zmieniany od 14 lat.