› bieżące
15:05 / 03.04.2013

Elblążanin w „Żywej Bibliotece”. Spotkanie autorskie w Kaliningradzie

Elblążanin w „Żywej Bibliotece”. Spotkanie autorskie w Kaliningradzie

Elbląski powieściopisarz, Edward Pukin - autor beletrystycznych książek pt. „KANALIE” i „Lęgowisko zła”, przyjął zaproszenie i współuczestniczył w minioną niedzielę w kolejnej edycji spotkań mieszkańców Kaliningradu z ciekawymi osobowościami.

- Kaliningradczycy – podobnie jak i elblążanie, czują potrzebę zacieśniania współpracy obu naszych miast a propozycja spotkania ze mną, wyszła od znajomego z Kaliningradu, który czytał moje „Kanalie” - mówi autor książek. Żywa Biblioteka (Human Library), to bardzo atrakcyjna formuła spotkań autorów książek z czytelnikami, prowadzona na żywo z udziałem twórcy. Do udziału w ramach Żywej Biblioteki zapraszane są także osoby, które zainteresują obecnych swoimi osiągnięciami, pomysłami a także i te, które zainspirują jakiś kontrowersyjny temat.

Cykliczne spotkania w ramach Żywej Biblioteki, to okazja, aby dowiedzieć się więcej o ludziach, którzy nas otaczają a także o tych osobach, które już nie żyją, ale ich energia i twórczość stały się ważne dla ogółu. Dużym zainteresowaniem otwartych spotkań cieszą się tematy kontrowersyjne i uczestniczące w nich niekonwencjonalne postaci.

„Wiele słyszałeś np. na temat innych społeczeństw lub nacji czy też orientacji odmiennych, na policję i dziennikarzy, kapłanów i uczonych, ludzi bezdomnych i wegetarian lub wielu, wielu innych ludzi czy też środowisk? Z pewnością masz także swoją opinię. Ale czy rzeczywiście nie jest ona fałszywa, czy wiesz o tej osobie wszystko, czy nie masz uprzedzeń i czy nie warto rozmawiać z tym kimś, aby dowiedzieć się, co robi, co myśli, jak żyje?” – to główna sentencja organizatorów spotkań, którą można przeczytać na stronie internetowej Żywej Biblioteki. Tą przesłankę utrzymują organizatorzy także w ramach „żywej” książki, którą reprezentuje na spotkaniu sam autor.

Spotkania z mieszkańców Kaliningradu z autorami odbywają się raz w miesiącu, za każdym razem w innej bibliotece. Regułą spotkań jest to, że do stolików gości zaproszonych, przysiadają zainteresowani osobą autora i jego twórczością lub zapowiedzianym tematem. Przez dwie, trzy godziny trwa gorąca polemika i otwarta dyskusja, w której pada także mnóstwo różnorodnych pytań.

- W trakcie rozmowy o moich książkach, o Elblągu, o sporcie (zaproszona nas na turniej tenisowy) a także o współpracy naszych miast, przy sąsiednim stoliku dyskutowano kontrowersyjny temat - Dlaczego mieszkańcy tego miasta nie lubią Immanuela Kanta (niemiecki filozof z Królewca), chociaż są z niego dumni, i którego pomnik stoi w centrum Kaliningradu. Byłem zaskoczony gorącą dyskusją, która jednak nie rozstrzygnęła dylematu - mówi Edward Pukin.

Z relacjami z przebiegu spotkań oraz zapowiedzi do kolejnych, można zapoznać się na stronie internetowej Żywych Bibliotek a także na Facebooku.
 

2
7
oceń tekst 9 głosów 22%

Zdjęcia ilość zdjęć 4