Elblążaninie, kupiłeś jesiotra zamróź wnętrzności i daj znać Stacji Morskiej w Helu
fot. Bartłomiej Arciszewski/SM UO UG w Helu
Do Bałtyku, Zatoki Gdańskiej i Puckiej dostały się jesiotry syberyjskie, które szkodzą gatunkowi rodzimemu jesiotrowi ostronosemu, który jest objęty ścisłą ochroną. Stacja Morska w Helu apeluje: gdy złowisz lub kupupisz jesiotra złowionego w Bałtyku zamróź jego wnętrzności i zawiadom Stację Morską w Helu.
W nocy z 22 na 23 sierpnia 2017 roku rosnący poziom wody w Grabowej umożliwił masową ucieczkę do rzeki jesiotrów syberyjskich z hodowli w Jeżyczkach (gm. Darłowo). Łącznie, z małą liczbą jesiotrów rosyjskch, do środowiska naturalnego trafiło około 50 tys. ryb. Spływające z hodowli jesiotry po 11 km dotarły do Wieprzy, a stąd już jedyne 1,5 km dzieliło je od wód otwartych Bałtyku.
Po kilku dniach do Stacji Morskiej im. prof. Krzysztofa Skóry Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu zaczęły docierać informacje o licznej obecności jesiotrów w połowach rybackich i wędkarskich w rejonie Darłowa. Znaleziono również kilka martwych osobników na okolicznych plażach. Kolejne zgłoszenia pochodziły z łowisk rybackich położonych w Zalewie Kamieńskim oraz Zatoce Gdańskiej, w tym Puckiej. Według rybaków złowione ryby miały masę od 0,7 do 3-5 kg.
Od 2006 r. trwają w Polsce i Niemczech prace reintrodukcyjne rodzimego gatunku - jesiotra ostronosego, stąd obecność obcych jesiotrów (syberyjskiego, rosyjskiego i sterleta) w naszych wodach jest niepożądana. Ich występowanie wiąże się z możliwą konkurencją z gatunkiem rodzimym o zasoby pokarmowe i siedliska, oraz wzbudza obawy o możliwość ich hybrydyzacji
- czytamy w komunikacie Stacji Morskiej.
Wiedza o skali przenikania nierodzimych gatunków jesiotrów do środowiska jest szczególnie istotna dla specjalistów. Ponadto brak doświadczenia w rozróżnianiu jesiotrów przez rybaków i wędkarzy może przyczynić się do nieświadomego odłowu jesiotra ostronosego, który jest gatunkiem objętym ścisłą ochroną.
W związku z tym Stacja Morska apeluje:
W przypadku złowienia lub zakupu jesiotra złowionego w Bałtyku prosimy o wykonanie zdjęcia ryby. Zanotowanie jej długości i masy. Prosimy o zamrożenie wnętrzności.
Rybaków i wędkarzy dodatkowo prosimy o dołączenie informacji o miejscu połowu i użytym narzędziu połowowym. Ryby i zamrożony materiał badawczy odbierzemy niezwłocznie.
Pamiętajmy, że wśród złowionych jesiotrów syberyjskich możliwe jest znalezienie chronionego prawem jesiotra ostronosego, którego należy niezwłocznie wypuścić do wody!
Informacje o wszystkich złowionych jesiotrach prosimy o przekazanie telefonicznie (24h/dobę) i e-mailem.
Osoby do kontaktu:
Bartłomiej Arciszewski tel. 696-092-215 (bartlomiej.arciszewski@ug.edu.pl)
Michał Skóra tel. 696-767-476 (michal.skora@ug.edu.pl)
- czytamy w komunikacie Stacji Morskiej im prof. Krzysztofa Skóry Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu.