› zdrowie i uroda
14:22 / 04.01.2019

Elblążanka Monika Kaśkiewicz najlepszą położną w województwie!

Elblążanka Monika Kaśkiewicz najlepszą położną w województwie!

fot. Poloznanamedal2018.pl (zdj. po lewej) / Monika Kaśkiewicz (zdj. po prawej)

Elblążanka Monika Kaśkiewcz została laureatką konkursu na najlepszą położną w Polsce i poszczególnych województwach, w którym wzięło udział aż 482 położnych z całego kraju. 

Konkurs został zorganizowany w ramach 5. jubileuszowej edycji kampanii społeczno-edukacyjnej „Położna na medal". Pomysłodawcą kampanii jest Akademia Malucha Alantan, która od lat angażuje się w propagowanie bezpiecznego i zdrowego stylu życia dzieci i rodziców oraz podnoszenie świadomości społecznej związanej z opieką okołoporodową i wychowaniem dzieci, jak również podnoszenie w społeczeństwie świadomości roli, jaką odgrywają dzisiaj w opiece okołoporodowej położne. Laureatów konkursu wybrały same pacjentki.

Tytuł najlepszej położnej w Polsce zdobyła Anna Wojtyla z Częstochowy (1383 głosy). Na drugim miejscu uplasowała się Alina Jedlińska z Katowic (977 głosów), a trzecie miejsce zajęła Renata Lustyk z Inowrocławia (865 głosów). Zwyciężczynią w województwie warmińsko-mazurskim została Monika Kaśkiewicz, która otrzymała 451 głosów.

W konkursie wzięły udział jeszcze dwie inne elblążanki – Beata Więckowska (otrzymała 93 głosy, Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu) oraz Teresa Sawicka (14 głosów, Szpital Miejski. im. Jana Pawła II).  

Monika Kaśkiewicz, fot. Poloznanamedal2018.pl  

Monika Kaśkiewicz (ur. 26 stycznia 1988 r. – nie zapomnijcie złożyć jej urodzinowych życzeń) jest aboslwentką Położnictwa na Uniwersytecie Medycznym im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. Mieszka i pracuje w Elblągu jako położna w Szpitalu Miejskim. im. Jana Pawła II. Pochodzi z miasta, które jest położone bardzo daleko, a mianowicie ze Świdnicy na Dolnym Śląsku. Jej mąż jest żołnierzem zawodowym i przyjechał do Elbląga "za pracą". Oboje mieszkają w naszym mieście od blisko 8 lat. Wychowują dwoje dzieci: 6-letniego Karola i 3,5-letnią Hanię. Oprócz bycia administratorką  grupy na Facebooku Elbląskie Mamusie Karmią Piersią Monika prowadzi bloga mammabest.pl, w którym porusza tematykę związaną z macierzyństwem.

Od września 2016 do stycznia 2017 roku uczęszczała na zajęcia w Centrum Nauki o Laktacji w Warszawie, gdzie nabywała interdyscyplinarną wiedzę z wielu dziedzin medycyny, w tym wiedzę o fizjologii laktacji, zasadach postępowania w czasie karmienia piersią i żywieniu matki i dziecka, wiedzę na temat chorób piersi, a także innych schorzeń matki i dziecka mających wpływ na przebieg karmienia. Uczyła się jak rozpoznawać przyczyny zdrowotne i psychologiczne zaburzeń laktacji oraz jak utrzymać laktację w razie stosowania leków lub czasowych przeciwwskazań ze strony matki lub dziecka. Ćwiczyła również umiejętność postępowania terapeutycznego w różnych sytuacjach klinicznych. Podczas warsztatów z fizjoterapeutą uczyła się odpowiednio postępować z niemowlęciem, a podczas zajęć z neurologopedą – poznawała tajniki fizjologii i patologii funkcji ssania. Zdobywała również wiedzę praktyczną. Na oddziale położniczym nabywała umiejętności praktyczne niezbędne w pracy z karmiącą matką, uczyła się udzielać porad według obowiązującego standardu, prowadzić dokumentację i pracować w zespole. Studia nad laktacją zwieńczyła dyplomem. Wcześniej musiała zdać egzaminy - teoretyczny (w marcu w Warszawie) oraz praktyczny (w kwietniu w Gdańsku). Jest Certyfikowanym Doradcą Laktacyjnym. Warto dodać, że ten certyfikat mogą uzyskać tylko osoby z wykształceniem medycznym. Krótko mówiąc Monika jest specjalistką w wąskiej dziedzinie i dziś może podzielić się swoją wiedzą z innymi.

Wszystkie kandydatki.

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%

Powiązane artykuły

Elbląskie Mamusie Karmią Piersią! Rozmowa z Moniką Kaśkiewicz

24.04.2017 komentarzy 4

Gdyby było więcej takich kobiet świat byłby z pewnością lepszy. Mowa o pewnej elblążance, która jest specjalistką w bardzo wąskiej dziedzinie....

Głosujmy na dwie elbląskie położne. Zasługują na medal

18.12.2018

Monikę Kaśkiewicz i Teresę Sawicką zgłosiły elblążanki jako kandydatki na "Położną na Medal 2018". Możesz oddać na nie głos klikając tutaj....