› rozwój i edukacja
04:47 / 11.07.2018

Elblążanka na prestiżowym obozie naukowym. Było 180 chętnych na jedno miejsce

Elblążanka na prestiżowym obozie naukowym. Było 180 chętnych na jedno miejsce

fot. ZSO nr 2 w Elblągu

Uczennica Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Elblągu Agnieszka Dąbkowska do 15 lipca weźmie udział w prestiżowym obozie naukowym. Znalazła się w doborowym gronie 50 uczestników. Chętnych było aż 9 tysięcy.  

W tegorocznym programie stypendialnym ADAMED SmartU  zarejestrowało się aż 9 tys. uczestników, czyli o  2 tys. więcej niż w ubiegłym roku. Miejsc było tylko 50. Wśród szczęśliwców, którzy najlepiej poradzili sobie z innowacyjną grą rekrutacyjną znalazła się  Agnieszka Dąbkowska, uczennica ZSO nr 2 w Elblągu. 

To jej aplikacja została pozytywnie oceniona przez Radę Naukową programu i dlatego teraz weźmie udział w letnim obozie naukowym w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, dofinansowanym ze środków Unii Europejskiej

-  wyjaśnia Aleksandra Franas, Biuro Prasowe Programu ADAMED SmartUP.  

15 lipca wystartuje czwarty już obóz naukowy organizowany w ramach programu ADAMED SmartUP. Przez najbliższe dwa tygodnie  Agnieszka Dąbkowska zmierzy się z zagadnieniami nauk ścisłych i przyrodniczych oraz pod okiem doświadczonych wykładowców pozna tajniki z zakresu chemii.

Udział w obozie może być dla niej także szansą na uzyskanie stypendium naukowego, które corocznie przyznawane jest najzdolniejszym laureatom

- informuje Aleksandra Franas.

Uczennica klasy IIIC LO Agnieszka Dąbkowska

już drugi rok jest Stypendystką Programu dla wybitnie zdolnych Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci w Warszawie.

Na przełomie listopada i grudnia 2017r. Agnieszka uczestniczyła w warsztatach naukowych w Instytucie Chemii Fizycznej PAN w Warszawie, organizowanych przez KFnRD. Podczas warsztatów prowadziła badania w laboratorium mikrofluidyki. Mikrofluidyka to nowa technologia, umożliwiająca generowanie kropelek cieczy (nano- czy nawet pikolitrowych), które mogą służyć jako miniaturowe probówki laboratoryjne. Zachowanie tak wytworzonych kropelek z łatwością można kontrolować, np. można je ze sobą łączyć, mieszać i dzielić, co jest elementem kluczowym w każdej analizie.

Podczas warsztatów Agnieszka miała okazję wykonać serię doświadczeń na układach mikrofluidycznych, m.in. tworzenie kropel, przepływową detekcję optyczną (fluorescencję i absorpcję) oraz generowanie bibliotek nanolitrowych kropel. Oprócz tego przeprowadziła kilka badań z zakresu mikrobiologii: wykonywała antybiogramy, badała „łysinki” bakteriofagów oraz prowadziła syntezę antybakteryjnych nanocząstek złota.

Warsztaty te były dla Agnieszki Dąbkowskiej doskonałą okazją do przyjrzenia się z bliska pracy naukowców, samodzielnej pracy w profesjonalnym laboratorium naukowym oraz szansą na zdobycie nowej wiedzy i umiejętności

- czytamy w notatce opracowanej przez Hannę Pietras, nauczycielkę biologii. 

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%