› zapowiedzi
11:12 / 21.10.2016

Elblążanki nie składają parasolek

Elblążanki nie składają parasolek

W 41. rocznicę islandzkiego strajku, która przypada na 24 października (poniedziałek), w całej Polsce odbędzie się Runda II Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. W Elblągu strajk rozpoczyna się o godz. 16.00. To będzie czas, by ponownie powiedzieć NIE w sprawach, które godzą w wolność i godność obywateli.

Głównymi postulatami II rundy Strajku są:

NIE dla pogardy i przemocy wobec kobiet!

NIE dla ingerencji Kościoła w politykę!

NIE dla polityki w edukacji!

„Sukces Czarnego Poniedziałku udowodnił, jak wielką moc mają poszczególne jednostki, które idą ramię w ramię we wspólnej sprawie. Udało się, projekt ustawy „Stop aborcji” został 6 października odrzucony przez Sejm! To sukces nas wszystkich, gdyż Elblążanie nie pozostali obojętni i wyrazili swój sprzeciw. W elbląskiej edycji strajku wzięło udział ponad tysiąc osób. – podkreślają lokalni organizatorzy – W poniedziałek 24 października startujemy o godz. 16.00 spod pomnika na Placu Konstytucji z kolejnym Czarnym Marszem, który tym razem nie musi być cichy.”

Strajkujący przejdą z placu Konstytucji pod Ratusz Staromiejski. Następnie w Sali Koncertowej Ratusza planowany jest m. in. panel dyskusyjny z udziałem psychologa. Będą też petycje do podpisania. Organizatorzy mają także do zaproponowania swap książkowy, na którym będzie można wymienić stare książki na inne, „nowe”. Zachęcają również do przygotowywania własnych haseł – nie tylko w formie tradycyjnej, ale także na parasolkach, które stały się symbolem walki o prawa kobiet w Polsce, kiedy to zimą 1918 roku polskie sufrażystki czekając na rozmowę z Józefem Piłsudskim stukały mu parasolami pod domem w Sulejówku.

„Większość parlamentarna nadal planuje uchwalenie drakońskiej ustawy antyaborcyjnej, stopień uprzywilejowania Kościoła katolickiego i jego wpływ na stanowione w Polsce prawo wciąż rosną, pogarsza się stan systemu edukacji, w którym kształtowanie postaw obywatelskich jest zastępowane przez indoktrynację. Dlatego NADAL MÓWIMY NIE! - wskazują organizatorzy Ogólnopolskiej akcji - Nic już nie będzie tak, jak było. My, dzielne siostry, i wspierający nas rozumni mężczyźni, zmienimy sytuację w naszym kraju. NIE SKŁADAMY PARASOLEK.”

Podsumowując, startujemy o godz. 16.00 spod pomnika na pl. Konstytucji z Czarnym Marszem (polecamy stworzenie własnych oryginalnych haseł), który zakończy się na ul. Stary Rynek pod Ratuszem Staromiejskim. Od godz. 17:00 planowany jest panel dyskusyjny z udziałem psychologa i wszystkich chętnych ze swap’em książkowym w tle i innymi atrakcjami.

 

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%