Elektryczne hulajnogi, a prawo o ruchu drogowym
fot. KMP w Elblągu / Marcin Mongiałło
Hulajnoga elektryczna, mimo że może osiągać prędkość nawet 25 km/h, nie jest uznawana za pojazd. Czym więc ona jest? Urządzeniem wspomagającym ruch pieszego i dlatego osobę, która się przy jej pomocy przemieszcza obowiązują przepisy i rozwiązania infrastrukturalne dotyczące pieszego. Możemy się nią poruszać tylko po chodniku. Elbląscy policjanci przestrzegają przed konsekwencjami nieodpowiedzialnego poruszania się po drogach elektrycznymi hulajnogai. Zgodnie z obowiązującymi przepisami urządzenia te nie są dopuszczone do ruchu i jeżdżąc nimi po ulicach popełniamy wykroczenie.
W ostatnich latach nastąpił zauważalny wzrost zainteresowania urządzeniami typu seagway, czy elektryczna hulajnoga. Są one wykorzystywane przez osoby prywatne, wynajmowane przez firmy na imprezy integracyjne, akcje promocyjne, pikniki, oferowane dla chętnych przez biura turystyczne zachęcające do zwiedzania miast. Jednak urządzeń tych nie należy kwalifikować jako pojazdu w rozumieniu przepisów Prawo o ruchu drogowym. Co prawda służy on jako środek transportu, jednakże brak jest stosownych umocowań prawnych, przepisów homologacyjnych (w tym także wynikających z dyrektyw Unii Europejskiej) oraz szczegółowych zasad korzystania. Wszystko to powoduje, że urządzenia te nie mogą być wykorzystywane na drodze publicznej, tak jak na przykład rowery. Możemy się nimi poruszać tylko po chodniku.
Z uwagi na to, że hulajnogami elektrycznymi możemy poruszać się po chodniku, a ich prędkość jest znaczna, apelujemy do ich użytkowników o zachowanie szczególnej ostrożności względem pieszych.
Jakub Sawicki, zespół prasowy KMP Elbląg