› biznes
15:50 / 22.12.2022

Elektryczne wciągniki łańcuchowe – najważniejsze parametry i zastosowanie

Elektryczne wciągniki łańcuchowe – najważniejsze parametry i zastosowanie

Wciągniki i wciągarki elektryczne to urządzenia transportu bliskiego. Choć różnią się nieco konstrukcją, są wykorzystywane do podnoszenia i przenoszenia ciężkich ładunków na niewielkie odległości. Jak wybrać elektryczny wciągnik łańcuchowy i gdzie znajdzie on zastosowanie?

Do czego wykorzystywane są elektryczne wciągniki łańcuchowe?

W przeciwieństwie do wciągarek, które pracują na ramie zewnętrznej, wciągniki wykorzystują własną obudowę jako konstrukcję nośną. Mają one też nieco inny zakres ruchu – ładunek może być podnoszony i opuszczany, ale bez możliwości sterowania nim w poziomie.

W zależności od budowy wciągniki mogą być stosowane zarówno w halach zamkniętych, jak i na przestrzeni otwartej, o ile sprzęt spełnia odpowiednie standardy IP (ang. Ingress Protection). Stosowanie wytrzymałych komponentów sprawia, że urządzenia sprawdzają się doskonale w skrajnie niskich i wysokich temperaturach i przy zmiennej wilgotności powietrza.

Dzięki prostej konstrukcji wciągniki łańcuchowe wykorzystuje się we wszystkich sektorach przemysłu, gdzie pojawia się potrzeba unoszenia ciężkich ładunków. Sprawdzą się m.in. w branży:

  • automotive,
  • hutniczej i metalurgicznej,
  • budowlanej,
  • maszynowej.

Możliwości personalizacji wciągnika poprzez zmianę rodzaju zastosowanego chwytaka, np. na specjalnie ukształtowane haki lub trawersy, pozwala na dostosowanie urządzenia transportu do indywidualnych potrzeb inwestora.

Elektryczny wciągnik łańcuchowy czy linowy?

W przemyśle stosuje się wciągniki pracujące z wykorzystaniem liny, jak i łańcucha. Z praktycznego punktu widzenia urządzenia linowe są nieco mniej uniwersalne. Wprawdzie ich udźwig jest większy, ale częściej pojawiają się w nich usterki.

Z kolei udźwig wciągników łańcuchowych jest mniejszy, ale są bardziej odporne na pracę w trudnych warunkach.

Jeżeli zależy Ci na tym, aby urządzenie pracowało bezawaryjnie przez długi czas, elektryczne wciągniki łańcuchowe (https://www.konecranes.com/pl/produkty/stanowiskowe-systemy-dzwignicowe/elektryczne-wciagniki-lancuchowe) firmy Konecranes będą lepszym wyborem.

Jak wybrać elektryczny wciągnik łańcuchowy?

Wybierając elektryczny wciągnik łańcuchowy, należy zwrócić uwagę na szereg parametrów, które determinują przydatność sprzętu do określonych zadań.

Maksymalny udźwig

Udźwig wciągnika powinien być dopasowany do wagi ładunków transportowanych w firmie. Kluczowe znaczenie ma tzw. udźwig nominalny, który określa maksymalne obciążenie, jakie można podnieść bez ryzyka uszkodzenia maszyny.

Teoretycznie każdy elektryczny wciągnik łańcuchowy powinien wytrzymać bez trudu ładunek nawet o 25% większy, ale dzięki wbudowanemu sprzęgłu przeciążeniowemu napęd rozłącza się automatycznie po przekroczeniu udźwigu nominalnego. Chroni to maszynę przed zniszczeniem.

Firma, która w perspektywie kilku lat planuje rozwój, powinna rozważyć zakup wciągnika o nieco zawyżonym udźwigu. W razie jej zwiększenia nie będzie trzeba modernizować całego parku maszynowego.

Rodzaj zasilania

Kolejnym parametrem jest zasilanie prądem jedno- lub trójfazowym. Wciągniki trójfazowe działają lepiej i stabilniej przy większym obciążeniu. Wymagają jednak podłączenia do instalacji trójfazowej, a ta w małych, przydomowych zakładach zwykle nie jest dostępna.

Wciągnik jednofazowy sprawdzi się dobrze w małym warsztacie. Jeżeli kluczowa staje się sprawna obsługa dużego wolumenu zamówień, lepszym rozwiązaniem będzie maszyna zasilana prądem trójfazowym.

Wydajność wciągnika elektrycznego

Wybierając wciągnik, należy wziąć pod uwagę dopuszczalne obciążenie pracą. Maszyny montowane jako element infrastruktury portowej lub kolejowej często muszą być aktywne nawet 24 godziny na dobę. Wymusza to odpowiednią żywotność maszyny. W fabrykach pracujących w cyklach 8- lub 12-godzinnych aż tak duża odporność na obciążenie nie jest potrzebna, z kolei istotne znaczenie może mieć tempo i precyzja podnoszonych ładunków.

Istotnym parametrem wciągnika jest też masa własna. Powinna być ona skorelowana z konstrukcją nośną hali, która musi wytrzymać zarówno ciężar ładunku, jak i samego urządzenia. Nowoczesne urządzenia mogą być wyposażone w mechanizmy zabezpieczające jak kontrola luzu łańcucha lub amortyzacja wstrząsów ładunku.

Firmy, które potrzebują uzupełnić park maszynowy o urządzenia transportu bliskiego, powinny zapoznać się z ofertą firmy Konecranes, której specjaliści pomogą w wyborze efektywnych i trwałych rozwiązań. Konecranes to ponad 100 lat doświadczenia w projektowaniu, montażu i konserwacji urządzeń dźwignicowych dopasowanych do indywidualnych potrzeb.

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%