› rozwój i edukacja
10:40 / 29.04.2013

Eliminacje do Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Filmie

Eliminacje do Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Filmie

fot. nadesłane

Drużyny z Ełku i Elbląga pojadą do Gdańska, aby wziąć udział w ostatnim etapie 24. Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Filmie. W piątek w kinie „Światowid” odbyły się eliminacje wojewódzkie do Konkursu, który sprawdza filmową wiedzę młodzieży.

Zgłaszać mogły się zespoły, reprezentujące wszystkie typy szkół ponadgimnazjalnych, placówki oświatowo-wychowawcze, dyskusyjne kluby filmowe, kluby osiedlowe itp. Każda szkoła czy placówka mogła wytypować do etapu wojewódzkiego maksymalnie 2 drużyny. W eliminacjach wzięło udział osiem dwuosobowych drużyn. Młodzi ludzie przyjechali z Olsztynka, Olsztyna, Ełku i Ostródy. Trzy drużyny wystawiły szkoły elbląskie – III Liceum Ogólnokształcące i Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2.

W tym roku po raz kolejny bezkonkurencyjna okazała się drużyna z Ełku, która uzyskała niemal komplet punktów. W jej skład weszli – Aleksandra Dudanowicz i Filip Popielarz z I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Ełku.

- Nas bardzo cieszy to, że do Gdańska pojedzie również drużyna z Elbląga bo w ubiegłym roku żadnej się nie udało – mówi Natalia Klonowska, kierownik kina „Światowid”. – To dziewczyny z III LO – Aleksandra Szarejko i Joanna Małolepsza, które korzystają ze specjalnego programu zajęć edukacyjnych, prowadzonych w naszym kinie.

W Gdańsku mają one szansę na wygranie m.in. indeksów na filmoznawstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Podczas eliminacji reprezentacje szkół rozwiązywały test, który obejmował następujące zagadnienia: najważniejsze wydarzenia z historii kinematografii, historia kinematografii polskiej, najważniejsze kierunki i prądy z historii kinematografii europejskiej, zagadnienia współczesnego kina, teoria filmu, biografia i filmografia reżyserów filmowych mających znaczący wkład w rozwój X muzy, historia festiwali filmowych i nagród pozafestiwalowych, muzyka filmowa i jej twórcy. Wszystkie drużyny otrzymały filmowe upominki.

Nad przebiegiem konkursu czuwało 3- osobowe jury w skład, którego weszły Karina Dziewczyńska, Małgorzata Pawluk i Agnieszka Tkaczuk.

Zwycięzcom gratulujemy i życzymy powodzenia w Gdańsku!

Organizatorzy: Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”, Capital Park sp. z o. o. - Gdańskie Centrum Filmowe Neptun-Helikon-Kameralne, Pomorska Fundacja Filmowa, Sieć Kin Studyjnych i Lokalnych Filmoteki Narodowej w Warszawie.

2
0
oceń tekst 2 głosów 100%