› bieżące
21:11 / 04.03.2013

Energa chce budować w Elblągu blok gazowy

Energa chce budować w Elblągu blok gazowy

Spółka Energa Kogeneracja ogłosiła przetarg na projekt bloku gazowo-parowego w Elblągu wraz z całą niezbędną infrastrukturą. Przedmiotem zamówienia jest wykonanie projektu bloku o mocy elektrycznej 115 megawatów i 83 megawatów mocy cieplnej, wraz z kotłownią rezerwowo-szczytową, infrastrukturą towarzyszącą, a także uzyskanie w imieniu zamawiającego decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach inwestycji.

Blok gazowo-parowy ma być blokiem ciepłowniczo-kondensacyjnym z kotłem odzysknicowym dwuciśnieniowym, bez przegrzewu pary z chłodnią wentylatorową mokrą.

Kotłownia wodna rezerwowo-szczytowa będzie opalana gazem ziemnym lub olejem lekkim. Blok gazowo-parowy będzie blokiem dwuwałowym z jedną turbiną gazową i jedną turbiną parową na oddzielnych wałach i oddzielnych generatorach.

Realizacja projektu będzie trwała 14 miesięcy. Termin składania ofert mija 21 marca. Zwycięzca przetargu będzie wybierany, biorąc pod uwagę kryterium cenowe.

Elektrociepłownia w Elblągu została uruchomiona w 1928 roku. Obecna zainstalowana w niej moc elektryczna wynosi 49 megawatów a cieplna 330 megawatów. Odbiorcami ciepła oraz pary użytkowej są Elbląskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej oraz Grupa Żywiec - Browar w Elblągu.

Obecnie w Elblągu trwa budowa bloku na biomasę, wyposażonego w kocioł parowy z rusztem o wydajności 90 ton pary na godzinę, turbogenerator o mocy 25 megawatów oraz wymiennik ciepłowniczy o mocy 30 megawatów mocy cieplnej.

2
0
oceń tekst 2 głosów 100%