› zapowiedzi
09:22 / 07.02.2019

EOK. Koncertowa moc klasyki

EOK. Koncertowa moc klasyki

fot. EOK

Prokofiew. Poulenc. Dworzak. Te nazwiska wyznaczą przebieg marcowego koncertu Elbląskiej Orkiestry Kameralnej, który odbędzie się w Ratuszu Staromiejskim. 17. marca z wiolonczeli Magdaleny Bojanowicz, skrzypiec Pauli Preuss i fortepianu Radosława Kurka popłyną dźwięki skomponowane przez wspomnianych mistrzów partytury, którzy przeobrazili kompozytorski świat XIX i XX wieku.

O zdolnościach Sergieja Prokofiewa niech świadczy fakt, że swój pierwszy utwór na fortepian, Galop indyjski, stworzył w wieku pięciu lat, nim jeszcze poznał nuty. Oryginalny styl kompozytora, pełen witalności, śmiałych zestawień akordów, a zarazem liryczny, został określony mianem „prokofiewowskiego” i jego próbkę - Sonatę na skrzypce i fortepian Nr 1 f-moll op. 80 - będziemy podziwiać w Sali Koncertowej.

Utwór Prokofiewa nie będzie jedynym sonatowym akcentem koncertu. Wysłuchamy także Sonaty na wiolonczelę i fortepian Francisa Poulenca. Artysty, który nie bał się eksperymentów kompozytorskich – jego Rapsodie nègre została napisana do słów zaczerpniętych ze zbioru afrykańskich wierszy. Do historii przeszedł zaś jako autor m.in. ekstatycznego Koncertu na organy, kotły i smyczki g-moll, który „choć nasycony sprzecznościami, jest pełen wewnętrznego życia”. Z kolei o jednym z utworów Antoniego Dworzaka, Koncercie wiolonczelowym h-moll op. 104, Johannes Brahms pisał: „Gdybym wiedział, że wiolonczela jest zdolna do takich rzeczy, sam bym napisał ten koncert”. Tym razem zapoznamy się z Triem fortepianowym nr 4 e-moll op. 90 czeskiego kompozytora, znanym również jako Dumky Trio.

17.03.2019, niedziela, 18:00

Sala Koncertowa Ratusza Staromiejskiego w Elblągu

Wykonawcy:

  • Paula Preuss – skrzypce
  • Magdalena Bojanowicz – wiolonczela
  • Radosław Kurek – fortepian

W programie m.in.

  • S. Prokofiew - Sonata na skrzypce i fortepian  Nr 1 f-moll op. 80
  • F. Poulenc - Sonata na wiolonczelę i fortepian (Cello Sonata)
  • A. Dworzak - Trio fortepianowe nr 4 e-moll op. 90 (Dumky Trio)

Rezerwacje:

Bilety: 25 zł (normalny), 20 zł (ulgowy)

Sprawdź zniżki z Kartą Dużej Rodziny

 

Sponsor Główny Elbląskiej Orkiestry Kameralnej: Meble Wójcik

Sponsor Elbląskiej Orkiestry Kameralnej: Metal Expert, Toyota Knedler

Meble Wójcik jest Fundatorem Głównym Instrumentów Elbląskiej Orkiestry Kameralnej

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%