› bieżące
07:22 / 29.09.2018

EOK na płycie z Krzysztofem Herdzinem. Premiera już 30 IX

EOK na płycie z Krzysztofem Herdzinem. Premiera już 30 IX

Artystyczne drogi Krzysztofa Herdzina i Elbląskiej Orkiestry Kameralnej krzyżują się nie od dziś, ale teraz ich połączenie zaowocowało…płytą, której premiera nastąpi 30. września.

Na krążku Krzysztof Herdzin – Concerto and Concertino znalazły się bowiem dwie kompozycje, nagrane z udziałem elbląskich kameralistów. To Koncert Podwójny na altówkę, saksofon altowy i orkiestrę symfoniczną oraz Concertino na trio stroikowe i smyczki.

Pierwszy utwór stanowi artystyczną mozaikę, w której nie brakuje muzycznych żartów, ale zarazem wprawny meloman może odnaleźć w kompozycji melancholijną nutę. Koncert podwójny… został utrzymany w neoklasycznym stylu, a Krzysztof Herdzin nawiązuje nim do twórczości Grażyny Bacewicz i Dymitra Szostakowicza. Natomiast Concertino… jest prekursorskim dziełem, w ramach którego po raz pierwszy wystąpiły instrumenty smyczkowe, obój, klarnet i fagot. Jak stwierdził Krzysztof Herdzin, to „lekka i zwiewna forma, z nawiązaniami do Ravela i Poulenca; lekko pastiszowa, ale i wyrafinowana technicznie”. Obydwa wspomniane utwory po raz pierwszy zostały zarejestrowane na płycie, a poza Krzysztofem Herdzinem i EOK w nagraniach uczestniczyli Katarzyna Budnik-Gałązka, Paweł Gusnar i Krakowskie Trio Stroikowe.
 

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%