› rozwój i edukacja
12:15 / 15.12.2016

EOK w nielicznym gronie beneficjentów prestiżowego programu MKiDN

EOK w nielicznym gronie beneficjentów prestiżowego programu MKiDN

fot. archiwum elblag.net

EOK pozyskuje na swoją działalność pieniądze ze źródeł zewnętrznych. Wygrywając w trybie konkursowym granty z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2015 – 2016 r. pozyskała 567 600 zł. W kwotę tą wliczone zostały także projekty, które są planowane do realizacji w 2017 roku.  

Elbląska Orkiestra Kameralna znalazła się w nielicznym gronie beneficjentów, którzy otrzymali dofinansowanie projektów w prestiżowym programie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego: „Promocja kultury polskiej za granicą - PROMESA”. Ministerstwo w ramach „Promesy” promuje najlepsze projekty, które kreują pozytywny wizerunek Polski poza granicami kraju oraz prowadzą do trwałego zakorzenienia wśród zagranicznych odbiorców znajomości dorobku artystycznego i intelektualnego Polski, i Polaków.

W ramach „Promocja polskiej kultury za granicą 2016 – PROMESA”, EOK otrzymała granty na dwuletnie projekty (na lata 2015-2016).

Wśród nich na wstępie wymienić należy koncert Elbląskiej Orkiestry Kameralnej podczas XX Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Zilele Muzicii Noi” 2016 r. w Kiszyniowie (Mołdawia). Orkiestra przygotowała wspaniałe wydarzenie artystyczne we współpracy z Filharmonica Nationale „Serghei Lunchevici”, po czym zaprezentowała je podczas Festiwalu ,,The Days of New Music" 2016 r. w Kiszyniowie. 

Innym zrealizowanym projektem był „Dialog muzycznych kultur. Polska – Estonia”. W jego ramach EOK koncertowała podczas XV Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej AFEKT 2016 r.  w Tallinnie i Tartu (Estonia). Ideą przewodnią była w tym przypadku kooperacja artystyczna Elbląskiej Orkiestry Kameralnej z Estonian Philharmonic Chamber Choir, która zakończyła się wspólnym koncertem na prestiżowym, międzynarodowym Festiwalu AFEKT, w październiku 2016 roku na terenie dwóch miejscowości – Tallinna oraz Tartu. W programie znalazły się dzieła polskich i estońskich kompozytorów współczesnych. Realizacja projektu umożliwiła Elbląskiej Orkiestrze Kameralnej współpracę z wybitnymi artystami polskimi i zagranicznymi, ale przede wszystkim pozwoliła na promocję Elbląga na arenie międzynarodowej.

Do kolejnego programu PROMESA, realizowanego w latach 2016-2017, orkiestra zgłosiła dwa projekty, zakładające kulturalną współpracę międzynarodową. Na oba otrzymała dofinasowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego:

- Polish Music at the International Autumn Tbilisi Festival 2017- dwuletni projekt, będący w fazie realizacji, który zakłada przygotowanie wydarzenia artystycznego we współpracy z partnerem strategicznym z Gruzji – LEPL Tbilisi State Chamber Orchestra i zaprezentowanie efektów tejże współpracy podczas XXV edycji „International Tbilisi Festival” we wrześniu 2017 r.

- polsko-węgierski muzyczny dialog na Music Vintage Festival 2017 - dwuletni projekt, będący w trakcie realizacji, którego głównym jego celem jest kooperacja artystyczna Elbląskiej Orkiestry Kameralnej z Pannon Filharmonikusok z Węgier; ma ona zostać zakończona wspólnym koncertem na „Music Vintage Festival” październiku 2017 r. w programie, którego znajdą się dzieła wybitnych polskich i węgierskich kompozytorów.

To oczywiście niewielki wybór projektów, na które EOK otrzymała granty. Na uwagę zasługuje fakt, że wyżej wymienione projekty należą do programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i wymagają dużego profesjonalizmu, jak również spełnienia wielu podstaw formalno-materialnych. EOK jako jedna z nielicznych instytucji kulturalnych w Polsce otrzymała nań dofinasownie. Co więcej, EOK jest jedyną orkiestrą / filharmonią w Polsce, która wygrała grant w wyżej wymieionym programie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Promocja kultury polskiej za granicą 2017 – Promesa".

 

2
0
oceń tekst 2 głosów 100%