› bieżące
14:50 / 18.07.2014

EOK zagra w Dzierzgoniu

EOK zagra w Dzierzgoniu

fot. nadesłane

Wczoraj zainaugurowaliśmy Festiwal ,,Muzyka polska na Żuławach”*. Dzisiaj o godz. 19:00 koncert w Dzierzgoniu. Ponownie publiczności zaprezentują się - Janusz Wawrowski młody i utalentowany skrzypek oraz Elbląska Orkiestra Kameralna pod batutą Maestro Marka Mosia. Przed koncertem głównym (o godz. 15:00), odbędzie się otwarta próba generalna dla dzieci i młodzieży.

W programie koncertu, dzieła polskich mistrzów kompozycji inspirowane folklorem: polonezy, oberki, kujawiaki i mazurki, wszystkie najwyższej próby. Nie zabraknie utworu Wojciecha Kilara, którego zapamiętaliśmy jako twórcę wspaniałych dzieł muzyki filmowej. To on pisał muzykę do filmów Andrzeja Wajdy i Romana Polańskiego. Był również wielkim twórcą dzieł symfonicznych. W wielu z nich wraca do korzeni – do polskiej muzyki ludowej, szczególnie góralskiej.

Przykładem tego jest prezentowana na festiwalu Orawa, w której dominuje powtarzalność i repetowanie motywów muzycznych z folklorem podhalańskim. Kolejnym z utworów jakie widzowie będą mieli okazję usłyszeć podczas koncertów jest Suita staropolska Andrzeja Panufnika. Wszystkie wykorzystane w niej melodie pochodzą z dawnych polskich tabulatur lutniowych i organowych. Jest to muzyka w swoim brzmieniu łagodna. Poza tym w programie: Nokturn op. 27 nr 2 Fryderyka Chopina, Polonez D-dur Henryka Wieniawskiego, Melodia Ignacego Paderewskiego, Serenada Mieczysława Karłowicza, Oberek 1 Grażyny Bacewicz, Pięć melodii ludowych Witolda Lutosławskiego.  

Artyści zagrają w Kościele p.w. Trójcy Przenajświętszej, ul. Mickiewicza 1. Budowla wzniesiona została w początkach XIV wieku, w stylu gotyckim. Bogate i cenne wyposażenie, pochodzi głównie z okresu po pożarze w 1730 roku. Stanowią je m.in. konstrukcja architektoniczna, cenna snycerska oraz przedstawienia malarskie.

Jutro (19 lipca br.) kolejny festiwalowy koncert – w Kościele p.w. św. Barbary w Krzyżanowie (Stare Pole).

Sponsor Strategiczny Mecenas Elbląskiej Orkiestry Kameralnej: Siemens Sp. z o.o.  Sponsor Elbląskiej Orkiestry Kameralnej: Grupa ENERGA  Sponsorzy Wspierający: EPEC Sp. z o.o., Meble Wójcik, Toyota Knedler Sp. z o.o.

* Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Wydarzenia Artystyczne” – priorytet „Muzyka”.

2
0
oceń tekst 2 głosów 100%