› bieżące
09:21 / 21.07.2014

EOK zagra w Pruszczu Gdańskim

EOK zagra w Pruszczu Gdańskim

fot. nadesłane

Dzisiaj o godzinie 19:00, tym razem w Pruszczu Gdańskim, zaprezentuje się Elbląska Orkiestra Kameralna pod batutą Marka Mosia. Z elbląskimi kameralistami wystąpi młody i niezwykle utalentowany skrzypek – Janusz Wawrowski.

Przed koncertem głównym (o godz. 15:00), odbędzie się otwarta próba generalna dla dzieci i młodzieży. W repertuarze, jak podczas każdego z festiwalowych koncertów, znajdą się dzieła polskich mistrzów kompozycji inspirowane folklorem: polonezy, oberki, kujawiaki i mazurki, wszystkie najwyższej próby. Artyści wykonają między innymi Nokturn op. 27 nr 2 Fryderyka Chopina.

Nokturn to forma, której Chopin wprawdzie nie wymyślił, jednak dopiero on, wielki polski poeta fortepianu, pokazał, czym naprawdę jest owa „pieśń nocy” – dzieło pełne delikatności, subtelności i niezwykłych muzycznych barw. Kolejnym z utworów, który będzie można usłyszeć jest Polonez D-dur Henryka Wieniawskiego, utwór eksponujący wirtuozerię i doskonałą technikę gry. To wszystko w rytmie dawnego uroczystego tańca, który był tak chętnie wykonywany na polskich dworach, w pałacach i zamkach.

Poza tym w programie: Melodia Ignacego Paderewskiego, Serenada Mieczysława Karłowicza, Oberek 1 Grażyny Bacewicz, Pięć melodii ludowych Witolda Lutosławskiego, Suita staropolska Andrzeja Panufnika i Orawa Wojciecha Kilara.   Tym razem muzycy zagrają w Kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego, ul. Wojska Polskiego 37. Cały zespół zabytków składa się z gotyckiego kościoła, pastorówki oraz kaplicy przedpogrzebowej z murem kościelnym.

Świątynię wzniesiono w XIV wieku. Budynek wielokrotnie ucierpiał podczas walk i pożarów. Zachowało się wyposażenie kościoła z bogatym, rzeźbionym z drewna wyposażeniem, m.in. renesansową amboną z 1578 roku, galerią i barokowym prospektem organowym. Jutro (22 lipca br.) ostatni koncert w ramach I edycji Festiwalu „Muzyka polska na Żuławach”* – w Kościele p.w. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Jantarze gm. Stegna.


Sponsor Strategiczny Mecenas Elbląskiej Orkiestry Kameralnej: Siemens Sp. z o.o. Sponsor Elbląskiej Orkiestry Kameralnej: Grupa Energa Sponsorzy Wspierający: EPEC Sp. z o.o., Meble Wójcik, Toyota Knedler Sp. z o.o.

*Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Wydarzenia Artystyczne” – priorytet „Muzyka”.

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%