› bieżące
06:30 / 05.09.2013

Estetyka i klimat miejskich przestrzeni publicznych. Co zyskał Elbląg?

Estetyka i klimat miejskich przestrzeni publicznych. Co zyskał Elbląg?

fot. Konrad Kosacz

Najbliższy weekend zapowiada się pogodnie, więc będzie to doskonała okazja do podsumowania tegorocznych działań inicjatywy Zielbląg. W sobotnie popołudnie (7 września, od godz. 16) zapraszamy do Krużganka Galerii EL, gdzie przy wsparciu znakomitych prelegentów zastanowimy się jak skutecznie kształtować estetykę i klimat miejskich przestrzeni publicznych? Jak planować w tej sferze działania odgórne i oddolne? Jakie dobre praktyki Elbląg może zaczerpnąć z innych miast?

Prezentacje wygłoszą doświadczeni praktycy z zakresu architektury, wzornictwa, sztuki i szeroko pojętych działań społecznych:

- Marcin Kościuch (Poznań) – współwłaściciel pracowni Ultra Architects, której innowacyjne projekty i perfekcyjne realizacje można podziwiać na łamach polskich i zagranicznych branżowych publikacji oraz portali internetowych. Autor termomodernizacji uznanej za jeden ze 100 najciekawszych polskich budynków ostatniej dekady, a także wielu projektów o tak intrygujących nazwach jak "Biuro-Garaż" czy "Lampa w ciąży". W ostatnim czasie Ultra Architects projektowali m.in. wnętrza biurowca Pixel dla Grupy Allegro oraz współpracowali ze znanym holenderskim biurem MVRDV przy projekcie poznańskiego biurowca "Bałtyk". (http://ultra-architects.pl

- Franciszek Sterczewski (Poznań) – student architektury na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Animator licznych wydarzeń miejskich, m.in.: Piknik na Placu Wolności, Pstryk, Pogrzeb Zimy, Kino Grunwald, Otwarte, Dzień Akcji Miejskich. Grafik amator. W ostatni weekend realizował w CSW Zamek Ujazdowski (w ramach "Zielonego Jazdowa") swój projekt "Cisza na wynos". "Jak każdy miły młody człowiek lubi podróżować na stopa i dobrze zjeść", stwierdza zapytany o krótką charakterystykę swojej osoby.

- Paulina Brokos (Toruń) – członkini zarządu Pracowni Zrównoważonego Rozwoju. Kształtowanie przestrzeni publicznej to nie tylko jej praca, ale również pasja. Po studiach na kierunku architektura krajobrazu działała w firmie projektującej i zmieniającej świat, który widać za oknem. Potrafi nie tylko przeanalizować i zaplanować przestrzeń parku czy ulicy, nieobca jest jej również praca z łopatą, grabiami i sekatorem. Koordynowała już dwie edycje festiwalu „Artyści dla Ziemi – Land Art Festiwal”, badania społeczne oraz uczestniczyła w kilku projektach jako wolontariuszka. Nie wierzy, żeby przyjazną przestrzeń publiczną można było stworzyć bez włączenia obywateli w proces projektowania. Jest fanką aktywnych społeczności lokalnych. (http://pzr.org.pl/)

- AP DIZAJN, czyli elbląskie biuro projektowe w składzie Agata Zambrzycka i Piotr Górski – absolwenci Instytutu Wzornictwa Politechniki Koszalińskiej, stypendyści fińskiego Seinäjoki University Of Applied Sciences, School of Culture and Design. W swoim dorobku mają takie projekty jak wielokrotnie nagradzany i doceniony na świecie długopis "JustPen", publikowaną w zagranicznych czasopismach lampę "Hypnotic", czy wyróżnione w konkursie Make me! 2013 biodegradowalne siedzisko "Re_ed". Ostatnio uczestniczyli w warsztatach dla projektantów Nowa Forma 2013, gdzie powstały kolejne produkty – stół i krzesło "blitz" oraz łóżko "model45". Zarówno w dizajnie jak i w architekturze cenią regionalizm, wernakularyzm i świadome podejście do projektowania. (http://apdizajn.pl).

Natomiast w niedzielę (8 września, od godz. 11) zapraszamy wszystkich elblążan wyposażonych w piknikowe kocyki i koszyki, aby wraz z rodziną i/lub przyjaciółmi wspólnie cieszyć się niezobowiązującą atmosferą schyłku lata w malowniczym otoczeniu elbląskiej Starówki. Po miejskich piknikach, które w lipcu i sierpniu organizowaliśmy w Parku Planty i Parku Kajki wracamy na gościnny dziedziniec Galerii EL, gdzie odbyło się pierwsze, czerwcowe spotkanie.
 

4
0
oceń tekst 4 głosów 100%