Europejski Bank Inwestycyjny – czym jest i jak może Ci pomóc w rozwoju biznesu?
Jest to instytucja, której usługi są nieocenione dla rozwoju wielu sektorów gospodarki w krajach członkowskich UE. Jesteś właścicielem firmy i już na starcie przydałby Ci się zastrzyk gotówki? Dowiedz się, co EBI jest w stanie Ci zaoferować i w jaki sposób to może wpłynąć także na rozbudowę Twojej inwestycji.
Krótka historia
To istniejąca od ponad 60 lat instytucja utworzona przez państwa członkowskie Unii Europejskiej. Jej nadrzędnym zadaniem jest wspieranie finansowo instytucji, firm prywatnych itd., które popierają politykę i cele UE wewnątrz niej, jak i poza. EBI ma przyczynić się między innymi do zwiększania zatrudnienia w państwach członkowskich oraz wspierać działania dotyczące poprawy stanu klimatu i środowiska naturalnego.
Ma swoją siedzibę w Luksemburgu, a oprócz prezesa EBI zarządza nią rada dyrektorów składająca się z przedstawicieli każdego z krajów członkowskich. Poza tym pieniądze, którymi operuje, nie pochodzą z budżetu UE.
Do dziś jest uznawana za prestiżową instytucję, która wsparła wiele dużych projektów na terenie UE mających wyraźny wpływ na jej rozwój pod względem ekonomicznym, jak i poprawę życia jej mieszkańców.
Działalność EBI w pigułce
Europejski Bank Inwestycyjny zajmuje się zdobywaniem funduszy na rynkach kapitałowych, a następnie udziela kredytów na korzystnych warunkach tym, którzy wspierają cele UE. Odbiorcami tej usługi są nie tylko duże firmy czy kraje, ale też przedsiębiorcy zarządzający mniejszym kapitałem.
Często otrzymanie takiej pożyczki staje się też zachętą dla inwestorów.
Poza tym EBI umożliwia swoim beneficjentom połączenie otrzymanego finansowania z pozostałymi finansami. Możesz też liczyć na usługi w postaci doradztwa inwestycyjnego, które stanowi nijako dodatek do otrzymanej zapomogi. Takie pożyczki dla mniejszych przedsiębiorców często są rozprowadzane w liniach kredytowych z pomocą instytucji finansowych, o czym piszemy w dalszej części artykułu.
Dlaczego warto skorzystać z pomocy EBI?
Odpowiedź jest prosta: często pożyczki wspierane przez EBI są oferowane klientom instytucji finansowych na znacznie lepszych warunkach. Na przykład coraz więcej właścicieli wybiera ofertę leasingu na samochód z Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego, zamiast standardowego leasingu proponowanego przez rozmaite firmy czy instytucje finansowe. Powodów jest wiele. Jednym z nich jest wygodny proces aplikowania o fundusze. O ile proces ubiegania się o środki z UE jest wyraźnie utrudniony i wymaga uciążliwych przygotowań odpowiedniej dokumentacji, o tyle otrzymanie środków na leasing z EBI jest znacznie bardziej wygodne.
Do tego firmy, które zdecydowały się na skorzystanie z propozycji ze wsparciem od EBI, mogą liczyć na niższe raty w porównaniu do innych ofert dostępnych na rynku. Gdy jesteś właścicielem rozwijającego się przedsiębiorstwa i planujesz inwestycję w swoją flotę, zastanów się nad tego rodzaju usługą wspieraną przez bank UE.
Kto może skorzystać ?
Z finansowania EBI może skorzystać każdy, kto spełnia wymogi określone przez tę instytucję. W celu otrzymania standardowego kredytu tzw. globalnego (o wartości od 40 tys. do 25 mln euro) należy udać się do jednego z banków partnerskich w Polsce, które mogą ich udzielać.
Jeśli chodzi o usługi dotyczące wspomnianego wyżej w artykule leasingu samochodowego, możesz skorzystać z nich jedynie w wybranych instytucjach. Jedną z nich jest Santander Consumer Multirent. Proponuje swoją ofertę właścicielom mikro, małych i średnich przedsiębiorstw (MSP), zatrudniającym mniej niż 250 pracowników lub o średniej kapitalizacji (MidCaps) - zatrudniającym od 250 do 3 tys. ludzi. O finansowanie mogą starać się wyłącznie przedsiębiorstwa prywatne, które otrzymały strukturę zgodną z wymogami EBI. Decyzję leasingową możesz otrzymać nawet w przeciągu 1 h, a procedury wniosków zostały maksymalnie uproszczone, co czyni ofertę tej instytucji wyjątkowo atrakcyjną na tle standardowych propozycji.
Europejski Bank Inwestycyjny to instytucja, która oferuje wiele pomocnych świadczeń także dla początkujących przedsiębiorców. Zapoznaj się ze szczegółowymi warunkami, które musisz spełnić i staraj się o wsparcie na rozwój swoich pomysłów.