› bieżące
06:42 / 03.07.2014

Europoseł Karol Karski wybrany kwestorem w Parlamencie Europejskim

Europoseł Karol Karski wybrany kwestorem w Parlamencie Europejskim

fot. elblag.net

Europoseł PiS Karol Karski został wybrany w skład Kolegium Kwestorów. W Parlamencie Europejskim jest pięć osób zajmujących podobne stanowisko. - Cieszę się, że Polacy, w tym ja, obejmują wysokie stanowiska w Parlamencie Europejskim. Funkcję tę będę sprawował, mając na uwadze piękną ideę europejską oraz polski interes narodowy. Obie te wartości wspaniale się uzupełniają - powiedział po wyborze Karski.

Drugim z Polaków, który będzie kwestorem w PE został Bogusław Liberadzki (SLD). Europarlament ma w sumie pięciu kwestorów, którzy są odpowiedzialni za prowadzenie spraw administracyjnych i finansowych bezpośrednio dotyczących europosłów, np. za udostępnianie eurodeputowanym infrastruktury PE. Mają głos doradczy w Prezydium PE i mogą przedstawiać propozycje zmian dotyczących wszystkich przepisów uchwalanych przez Prezydium.

Kandydatura Liberadzkiego na kwestora wywołała spór między nim a europosłanką Lidią Geringer de Oedenberg, która w miniony weekend poinformowała o wystąpieniu z Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Była ona zainteresowana objęciem funkcji wiceprzewodniczącego PE albo kwestora i zarzuciła Liberadzkiemu złamanie wcześniejszych uzgodnień.

Przed wyborem do PE Karski był przez dwie kadencje posłem Prawa i Sprawiedliwości. W rządzie Jarosława Kaczyńskiego pełnił funkcję wiceministra spraw zagranicznych, odpowiedzialnego za sprawy europejskie i traktatowe. Karol Karski jest z wykształcenia prawnikiem. Piastuje funkcję kierownika katedry prawa międzynarodowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz profesor Warszawskiej Wyższej Szkoły Humanistycznej.

Wczoraj w pierwszym dniu inauguracyjnej sesji PE, Parlament Europejski wybrał przewodniczącego oraz 14 wiceprzewodniczących. Na czele Europarlamentu stanął znów niemiecki socjaldemokrata Martin Schulz. Pełnił on już tę funkcje przez minione 2,5 roku, czyli drugą połowę zakończonej siódmej kadencji europarlamentu. W tajnym głosowaniu Schulza poparło 409 z ogólnej liczby 751 eurodeputowanych.

W gronie 14 wiceprzewodniczących PE znalazł się europoseł Prawa i Sprawiedliwości Ryszard Czarnecki. Polityk PiS będzie jedynym wiceprzewodniczącym PE z Polski. - Cieszę się, że Polska ma jednego wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego. Europa Europą, ale przede wszystkim będę pracować dla mojej ojczyzny - powiedział Czarnecki dziennikarzom po ogłoszeniu wyników wyborów.

źródło: onet.pl

7
9
oceń tekst 16 głosów 44%