› bieżące
07:04 / 03.04.2013

Eurovia przeprowadzi archeologiczne badania ratownicze

Eurovia przeprowadzi archeologiczne badania ratownicze

fot. Konrad Kosacz/elblag.net

Podczas prowadzonych prac budowlanych w ciągu ulicy Pocztowej i Rycerskiej, odkryto pozostałości dawnej zabudowy. Teraz miasto zleciło inwestorowi – konsorcjum Eurovii przeprowadzenie badań ratowniczych tego znaleziska. Czy to spowoduje opóźnienia w oddaniu do użytku tego odcinka ulicy?

Urząd Miejski w Elblągu zlecił firmie Eurovia przeprowadzenie badań ratowniczych odkrytych podczas prac budowlanych na drodze 503 pozostałości budynku i murów obronnych. Urzędnicy miejscy przypuszczają, że może to być pozostałość zabudowań dawnego wodociągu. Firma ma budynek odkopać i zabezpieczyć jego konstrukcję. Odkryto również pozostałości murów miejskich, które również muszą zostać zabezpieczone.

Znalezisko znajduje się w południowo-wschodniej części Placu Słowiańskiego. Warmińsko-Mazurski Konserwator Zabytków wydał decyzję o zatrzymaniu dalszych prac do czasu zbadania odkrytych pozostałości zabudowań i murów. Badania mają się odbyć na koszt inwestora.

- Prawdopodobnie jest to dach dawnego wodociągu, który zaopatrywał w wodę budynki zlokalizowane na Starym Mieście – informuje Krystyna Dziurdź, dyrektor Departamentu Zarządu Dróg w Elblągu. – Na odkryte pozostałości zabudowy wejdą archeolodzy, którzy przeprowadzą odpowiednie badania znaleziska. Jednocześnie nie powinno to wstrzymać bieżących prac budowlanych na tym odcinku drogi nr 503. Będziemy posuwali się bowiem w kierunku ul. Stoczniowej. Zrobimy wszystko, aby jak najszybciej uruchomić linię tramwajową w tym ciągu.

Jak dodaje Krystyna Dziurdź, choć odkrycia dokonano w lutym br., to archeolodzy muszą poczekać na bardziej sprzyjającą pogodę do przeprowadzenia swoich badań.

4
0
oceń tekst 4 głosów 100%