› bieżące
21:05 / 25.05.2014

Eurowybory 2014: wygrywa Platforma Obywatelska, tuż za nią PiS

Eurowybory 2014: wygrywa Platforma Obywatelska, tuż za nią PiS

Pierwsze wyniki sondażowe mówią o wygranej Platformy Obywatelskiej w wyborach do europarlamentu. Tuż za nią z 1-no procentową stratą plasuje się PiS. Nerwowa atmosfera w sztabach wyborczych trwała do ostatnich momentów.

Według sondażu IPSOS przeprowadzonego dla TVN24 i TVN Biznes i Świat na pierwszym miejscu uplasowała się Platforma Obywatelska z wynikiem 32.8%. Na drugim miejscu Prawo i Sprawiedliwość 31.8%. Trzecie miejsce zajęło SLD z wynikiem 9.6% Próg wyborczy 5% przekroczyła Nowa Prawica (7.2%) oraz PSL (7.0%).

Frekwencja wyniosła 22.7%

Oznacza to, że PO wprowadzi do europarlamentu 19 osób, PiS również 19, SLD 5 osób, Nowa Prawica 4 osoby, PSL również 4 osoby.

Około 1300 kandydatów walczyło o mandat do parlamentu europejskiego. Z Polski dostanie się 51 osób. Błąd statystyczny sondażu: 1.5%. 

Na razie jeszcze nie wiadomo, kto w naszym okregu wyborczym zdobył mandat europosła. A przede wszystkim ile tych mandatów przypadnie na Warmii, Mazurach i Podlasiu.

RMF podaje wstępnie, kto zdobędzie mandat europosła. Według sondażu do europarlamentu dostali się m.in. Jerzy Buzek (PO), Anna Fotyga (PiS), Bolesław Piecha (PiS), Michał Kamiński (PO), Janusz Korwin-Mikke (NP), Bogdan Zdrojewski (PO), Jarosław Kalinowski (PSL) i Dariusz Rosati (PO).

Pierwsze komentarze:

- Wynik poniżej oczekiwań, ale wierzę, że nasz program jest dobry dla Polski i Europy - mówił lider koalicji Europa Plus Twój Ruch Janusz Palikot, komentując sondażowe wyniki wyborów do PE. Zgodnie z nimi koalicja otrzymała 3,7 proc. głosów, co oznacza, że nie dostanie się do europarlamentu.

Janusz Korwin-Mikke: umocniliśmy się na pozycji czwartej siły w Polsce. Chce podziękować różnym ludziom, którzy próbowali nam przeszkodzić, ale im się nie udało.

źródło: TVN24.PL

 

7
6
oceń tekst 13 głosów 54%