› policja
11:36 / 20.12.2012

Fajerwerki nie są dla dzieci i osób nieodpowiedzialnych. Policja apeluje o rozsądek

Fajerwerki nie są dla dzieci i osób nieodpowiedzialnych. Policja apeluje o rozsądek

fot. KMP Elbląg

W grudniu rozpoczął się sezon na sylwestrowe fajerwerki. Petardy w rękach nieodpowiedzialnych, często nietrzeźwych osób lub dzieci stają się olbrzymim zagrożeniem. Niewłaściwie użytkowane powodują nieodwracalne w skutkach wypadki Jeżeli zauważymy, że fajerwerkami bawią się dzieci bez kontroli dorosłych, dzwońmy po policję. Zabawa taka może bowiem skończyć się tragicznie.

Sprzedaż materiałów pirotechnicznych dozwolona jest pod warunkiem spełnienia wymagań określonych w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 9 lipca 2003r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy produkcji, transporcie wewnątrzzakładowym oraz obrocie materiałów wybuchowych, w tym pirotechnicznych oraz w przepisach o ochronie przeciwpożarowej.

Obowiązujące przepisy nakładają całkowity zakaz sprzedaży materiałów pirotechnicznych dzieciom i młodzieży do lat 18. Za sprzedaż wyrobów pirotechnicznych osobom niepełnoletnim grozi kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do 2 lat.

Zgodnie z Rozporządzeniem nr 102 Wojewody Warmińsko-Mazurskiego z dnia 28 października 2009 roku w sprawie zakazu używania wyrobów pirotechnicznych - 31 grudnia i 1 stycznia są jedynymi dniami, gdy można w miejscach publicznych używać petard.

Materiały pirotechniczne należy przechowywać i sprzedawać z zachowaniem szczególnych środków ostrożności. Sprzedaż fajerwerków dopuszczalna jest w centrach handlowych czy sklepach wielobranżowych spełniających następujące wymogi:

ˇ     sprzedaż powinna odbywać się na stoiskach z obsługą, gdzie towar podaje klientowi tylko uprawniony sprzedawca,

ˇ     wyroby powinny być posortowane w sposób widoczny, według klas dopuszczenia do sprzedaży,

ˇ     stoisko powinno być wyposażone w sprzęt gaśniczy oraz tablice informacyjne o zakazach otwierania opakowań na terenie obiektu, wnoszenia tych wyrobów do innych części obiektu oraz użytkowania fajerwerków w obiekcie i jego sąsiedztwie.

Policjanci apelują!!!

Pamiętajmy, by korzystając z petard i fajerwerków, zachować szczególną ostrożność i rozsądek. Używajmy ich zgodnie z instrukcjami. Każdy producent fajerwerków ma obowiązek dołączania do nich instrukcji używania w języku polskim. Nie rzucajmy petard w tłum, nie kierujmy w stronę innych osób. Zostawmy sylwestrowe pokazy pirotechniczne profesjonalistom.

Apelujemy przede wszystkim do rodziców, aby zwracali uwagę swoim dzieciom na zagrożenia, z jakimi mogą się spotkać w przypadku używania petard i innych materiałów pirotechnicznych.

Zwracajmy uwagę na sprzedawców, którzy proponują petardy dzieciom. Nie bądźmy obojętni.

Pamiętajmy! Dla kilku chwil zabawy nie warto narażać swojego życia i zdrowia.

mł. asp. Krzysztof Nowacki - oficer prasowy KMP w Elblągu

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%