„Fakt” atakuje Krasulskiego po raz czwarty. IPN poprawia biogram posła
fot. Amadeusz Żołdak
To już czwarty artykuł na pierwszej stronie papierowego „Faktu” o pośle Leonardzie Krasulskim. W dzisiejszym jest o zatajeniu służby w LWP podczas podawania danych do ankiety, która była podstawą do opracowania biogramu w „Encyklopedii Solidarności”. Jej redaktor naczelny zapewnia, że biogram został uzupełniony i poprawiony. Poprzednio „Fakt” napisał, że Krasulski został zdegradowany z plutonowego do szeregowca za kradzież m. in. beczki spirytusu.
Ataki dziennikarzy „Faktu” na posła Leonarda Krasulskiego rozpoczęły się artykułem opublikowanym 3 stycznia.
Poseł sfałszował swój życiorys, bo zataił siedmioletnią służbę w Ludowym Wojsku Polskim. I to nie byle gdzie! Był jednym z zawodowych żołnierzy 1. Warszawskiego Pułku Czołgów – jednostka ta brała udział w masakrze robotników na Wybrzeżu, w grudniu 1970 r.
- czytamy w „Fakcie”.
Poseł nie odbierał telefonów od dziennikarzy, tylko następnego dnia zwołał konferencję prasową, by ograniczyć się w odczytanym oświadczeniu do nazwania doniesień „Faktu” kłamliwymi. Potem dziennikarze ujawnili że Krasulski został zdegradowany z plutonowego do szeregowca za kradzież m. in. beczki spirytusu.
W dzisiejszym artykule dziennikarze zajęli się biogramem w „Encyklopedii Solidarności”.
Jeszcze do niedawna w „Encyklopedii Solidarności” parlamentarzysta PiS był opisywany jako„uczestnik demonstracji i wieców w Stoczni Gdańskiej im. Lenina i Trójmieście"w dniach 14-22 grudnia 1970 r., choć w rozmowie z Faktem sam Krasulski twierdził co innego: – Odmówiłem wyjazdu, zostałem w koszarach – przekonywał. Nie zaprzeczył też, że służył w LWP. Dlaczego fachowcy z Instytutu pomylili się, tworząc oficjalny biogram parlamentarzysty? Bo poseł nie powiedział im prawdy!
- uważają dziennikarze „Faktu”.
To jeszcze nie wszystko.
Z informacji „Faktu wynika” , że „Encyklopedia Solidarności” powstała w oparciu o ankiety, które wypełniali byli opozycjoniści(w 1982 r. Leonard Krasulski został skazany na 5 lat pozbawienia wolności jako organizator strajku w Elbąlskich Zakładach Piwowarskich – przyp. red.). „Kwestionariusz ankiety został wypełniony w dniu 30 października 2009 r. w oparciu o relację respondenta Leonarda Seweryna Krasulskiego.Do kwestionariusza ankiety został dołączony arkusz pytań dodatkowych wypełniony także w dniu 30.10.2009 r.” – poinformował nas Andrzej Arseniuk, p.o. rzecznika IPN. Autorem biogramu Krasulskiego w „Encyklopedii Solidarności” był ksiądz Andrzej Kapuściński, jeden z wolontariuszy. To jego oszukał poseł!
Dziennikarze zwrócili się do IPN. Oto odpowiedź.
W mailu, jaki otrzymaliśmy od dr Jana Olaszka, redaktora naczelnego „Encyklopedii Solidarności”, czytamy, że dzięki naszej publikacji, biogram został uzupełniony. „Dziękujemy redakcji Faktu, za zwrócenie uwagi na błędne informacje. Biogram Leonarda Krasulskiego zamieszczony na stronie internetowej „Encyklopedii Solidarności”został skorygowany i uzupełniony o nowe informacje” – napisał dr Jan Olaszek.
Poseł Leonard Krasulski nadal nie odbiera telefonu.