› biznes
00:01 / 04.02.2020

Faktoring - co to takiego?

Faktoring - co to takiego?

Ryzyko braku płynności finansowej może wystąpić w każdej firmie, niezależnie od jej wielkości. Jak do tego dochodzi? Sytuacja jest bardzo prosta - wystarczy, aby kilku klientów w jednym czasie spóźniło się z opłaceniem faktur z odroczonym terminem płatności i problemy gotowe. Bo skąd wówczas wziąć pieniądze na bieżące funkcjonowanie firmy? Rozwiązaniem może być faktoring.

  1. Kiedy może wystąpić brak płynności finansowej w przedsiębiorstwie?
  2. Czym jest faktoring?
  3. Kto może skorzystać z usługi, jaką jest finansowanie faktur?

To tylko kilka podstawowych kwestii, jakie warto wiedzieć na temat faktoringu i utrzymania płynności finansowej w przedsiębiorstwie. Warto znać różne możliwości, gdyż poprzez dywersyfikację ryzyka zwiększa się szanse na swój sukces.

Kiedy może wystąpić brak płynności finansowej w przedsiębiorstwie?

Osoba prywatna, chcąc kupić chleb, idzie do piekarni, wybiera najbardziej okazały bochenek, po czym za niego płaci. Sprawa w tym przypadku jest prosta. Zapłata za towar zostaje uregulowana w chwili jego otrzymania. Firmy działają jednak na nieco innych zasadach. Przekazują towar lub wykonują jakąś usługę i następnie wystawiają za to faktury z odroczonym terminem płatności - może to być siedem lub czternaście dni. Kontrahent może zapłacić w terminie lub też spóźnić się z płatnością. Jeżeli kontrahenci spóźniają się z opłacaniem faktur, to w przedsiębiorstwie może zostać zaburzona płynność finansowa. Wówczas ratunkiem pozostaje faktoring.

Czym jest faktoring?

Faktoring jest stosunkowo nowym pojęciem i zwłaszcza osoby, które w biznesie siedzą już długie lata, mogą nie zdawać sobie sprawy z tego, że w prosty sposób można wyjść z problemów finansowych w sytuacji, gdy kontrahenci zalegają ze spłatą faktur. Wystawiając fakturę, można ją przekazać zewnętrznej firmie, która od ręki ureguluje zobowiązanie i weźmie na siebie ryzyko braku spłaty faktury.

Kto może skorzystać z usługi, jaką jest finansowanie faktur?

Z usługi finansowania faktur może skorzystać każde przedsiębiorstwo, niezależnie od wielkości, którego klienci mogą zalegać z zapłatą faktur. Wystarczy znaleźć odpowiednią firmę przejmującą faktury i zapoznać się ze szczegółami oferty. Gdzie można znaleźć pomoc? Ofert w zakresie faktoringu pojawia się na rynku coraz więcej. Przykładem może być faktoria.pl. W sytuacji, gdy klienci spóźniają się z opłaceniem faktur i w przedsiębiorstwie może wystąpić brak płynności finansowej, to warto sprawdzić, czym jest finansowanie faktur. Faktoring może okazać się najlepszym wyjściem z trudnej sytuacji.

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%