Fantazyjne, oryginalne ławki jednym ze sposobów na zwiększenie rozpoznawalności naszego miasta?
fot. Bartłomiej Ryś (archiwum elblag.net)
Niedawno pisaliśmy o tym, że piętą achillesową naszego miasta jest to, że z niczym się nie kojarzy. Czy małe elementy architektury będące elementem umeblowania miejskiego mogą to, choć w niewielkim stopniu, zmienić? Mowa o ławkach. Okazuje się, że wiele miast w Polsce stara się zrobić wiele, aby te małe elementy architektury na trwałe zapisały się w pamięci osób, które mają z nimi styczność.
Przypomnijmy, że na podstawie badań i konsultacji przeprowadzonych w 2012 roku przez Instytut Badawczy IPC, w których wzięło udział 2600 osób (1400 mieszkańców Polski, 800 mieszkańców Elbląga oraz 600 przedsiębiorców) wynika, że Elbląg nie budzi żadnych skojarzeń. Na zadane pytania o główne skojarzenia z naszym miastem aż 57,6 % respondentów odpowiedziało, że Elbląg nie kojarzy się im z niczym. Co może zmienić ten stan rzeczy? Czy koniecznie potrzebne są duże inwestycje? Czy małe elementy architektury, którymi są ławki, mogą wpłynąć na zwiększenie rozpoznawalności Elbląga? Okazuje się, że wiele miast w Polsce zainwestowało w bardzo oryginalne rozwiązania. Przykłady?
Multimedialne „ławeczki Chopina” w Warszawie
W latach 2015 - 2016 zrealizowanych zostało aż 15 ławeczek Chopina. 14 z nich - wykonanych z czarnego, eleganckiego kamienia siedzisk - zostało zainstalowanych w różnych punktach Warszawy tylko jednego dnia - 11 stycznia 2015 roku. Można na nich nie tylko usiąść, ale również dowiedzieć się z nich szczegółów z życia Fryderyka Chopina oraz posłuchać skomponowanej przez niego muzyki. Na siedzisku umieszczona jest mapa, która pozwala poznać trasę, wzdłuż której umieszczone są wyjątkowe meble miejskie. Wystarczy nacisnąć guzik żeby ławka, niczym szafa grająca, zagrała wybrany utwór.
Więcej informacji: pl.chopin.nifc.pl/institute/events/news/id/2934
Ławki solarne w Białymstoku
W Białymstoku znajdziemy 5 ławek solarnych wykonanych z dębowych desek i stalowych profili. Każda z nich jest wyposażona w co najmniej dwa porty USB do ładowania urządzeń elektronicznych oraz dwie stacje do ładowania bezprzewodowego. Umożliwiają ciągłe ładowanie urządzeń przez minimum dziesięć godzin dziennie. Trzy z postawionych ławek są też wyposażone w stojaki dla rowerów. Inwestycja została zrealizowana w ramach białystockiego Budżetu Obywatelskiego 2017. Nie ukrywamy, że podoba nam się ten pomysł.
Więcej informacji: bialystok.pl/pl/wiadomosci/aktualnosci/solarne-lawki-w-bialymstoku.html
Ławki edukacyjno-relaksacyjne w Stalowej Woli
Zostały zainstalowane w Stalowej woli wiosną 2016 roku. Wykonali je pracownicy miejskiego Zakładu Komulalnego ze starych, mocno zużytych kontenerów, które zamiast na złom, trafiły w przestrzeń miejską. Są bardzo charakterystyczne i nie można odmówić im oryginalności. Jedna z ławek jest dodatkowo wyposażona w specjalną półkę, na której znajdują się książki i czasopisma. W mieście znajduje sie również ławka wyposazona w drzewko solarne, dzieki któremu można skorzystać z darmowego WiFi i naładować swoje urządzenie mobilne. To nie jedyna funkcja tej ławki. Dzięki umieszczonym w koronie drzewa panelom fotowoltaicznym możliwe jest oświetlenie po zmroku przestrzeni w jego sąsiedztwie.
Ławki - pomniki w Kielcach
Ławki te znajdują się przy pomnikach sławnych postaci. W zasadzie stanowią część pomnika. Nie jest to oryginalne rozwiązanie. Podobne ławki znajdują się w wielu miejscach Polski. W Kielcach znajdziemy ławki - pomniki Jana Karskiego i Fryderyka Chopina. Druga z wymienionych ma kształt fortepianu (obok znajduje się popiersie kompozytora odlane w brązie).
Podobnie fantazyjnych pomysłów zrealizowanych w różnych miastach Polski jest znacznie więcej. Wiele z nich zapada w pamięć, a przy tym warto zauważyć, że nie wymagają wielkich nakładów finansowych. Czy warto w naszym mieście zainstalować oryginalne ławki. Przykład? Ławka, której elementem byłby wykonany w brązie odlew galeonu Smok lub duża, piękna makieta tegoż okrętu umejscowiona za pancerną szybą. Co o tym myślą nasi Czytelnicy?