Felieton na czwartek: W Elblągu geriatria jest czymś obcym. Czy to się zmieni?
Prawie 30 tys. pacjentów przypada na jednego geriatrę w naszym województwie. Tak w skrócie można podsumować dramatyczny system opieki medyczne nad pacjentami w podeszłym wieku. System, który tak naprawdę nie istnieje i nie funkcjonuje. Elbląg ma szansę to zmienić - czy wykorzysta tę możliwość?
Na początek warto przytoczyć fragment raportu Najwyższej Izby Kontroli: „w województwie warmińsko - mazurskim w czasie objętym kontrolą, tzn. do połowy roku 2014, nie było ani jednego szpitalnego łóżka geriatrycznego i ani jednej poradni geriatrycznej”. Tak było i jest. W naszym województwie do tej pory nie ma oddziału i poradni geriatrycznej z prawdziwego zdarzenia. Dodajmy do tego statystykę, że w naszym województwie jest 7 geriatrów i 200 tys. osób powyżej 65 roku życia. A polskie społeczeństwo nieustannie się starzeje. Osoby w wieku powyżej 65 roku życia stanowią obecnie ok. 14,7 proc. populacji, a w roku 2035 - wg szacunków GUS - będzie ich ponad 23 proc. Te zjawisko wyraźnie widać również w Elblągu.
Osoby starsze wymagają odpowiedniej opieki medycznej, której obecny system nie jest w stanie zagwarantować. Seniorzy zwykle mają kilka chorób jednocześnie i zażywają dużo lekarstw. Obecnie starszy człowiek trafia w pierwszej kolejności do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), czyli tzw. lekarza pierwszego kontaktu. Ten z reguły nie ma wystarczającej wiedzy i przygotowania w zakresie geriatrii i z tego powodu traktuje starszego pacjenta tak, jak każdego innego w średnim wieku – wysyła go do specjalisty. Jako, że seniorzy cierpią na wiele chorób, wysyłani są do wielu różnych specjalistów. Każdy z nich ma swoje podejście i plany związane z leczeniem pacjenta, co przekłada się ostatecznie na uciążliwość oraz wyższe koszty opieki zdrowotnej. Jest to podstawowy błąd, którego nie popełniają lekarze geriatrzy.
Z tego powodu, na całym świecie od kilkudziesięciu lat rozwijana jest geriatria, czyli specjalistyczna dziedzina medycyny poświęcona tylko i wyłącznie osobom w podeszłym wieku. Geriatria kompleksowo łączy fizyczne, psychiczne, społeczne i funkcjonalne problemy seniorów, pozwalając w ten sposób rozwiązać zdecydowanie szybciej i skuteczniej problemy pacjentów. Przede wszystkim należy pamiętać, że obecny system nastawiony jest na leczenie jednej choroby. Wiedząc, że seniorzy często mają ich kilka naraz, łatwo jest wyobrazić sobie jaki jest to dla nich problem, jeżeli chcą rozwiązać wszystkie problemy zdrowotne. Jednak zdrowie fizyczne to nie wszystko. Opieka geriatryczna to również zdrowie psychiczne i problemy funkcjonalne seniorów.
Już w wielu krajach Europy udowodnione zostało, że opieka geriatryczna jest w praktyce tańsza niż standardowy system, który opiera się na rozwiązaniu pojedynczych problemów. Jednak brak zrozumienia w społeczeństwie idei i racji tworzenia systemu opieki geriatrycznej stanowi najważniejszy problem w korzystaniu z tych świadczeń.
Okazuje się, że Elbląg ma szansę na to, aby stać się pod tym względem pionierem w całym województwie. Jako, że temat był wielokrotnie podnoszony, zapytaliśmy Biuro Prasowe Urzędu Miejskiego w Elblągu jak obecnie wyglądają starania związane z utworzeniem geriatrii.
- Temat utworzenia oddziału geriatrycznego w naszym mieście zostanie podjęty po sfinalizowaniu obecnie opracowywanej koncepcji optymalizacji funkcjonowania elbląskich szpitali miejskich oraz w momencie, gdy powstaną mapy potrzeb zdrowotnych dla naszego województwa – planowany termin kwiecień 2016 roku. Dopiero po opracowaniu takich map miasto będzie mogło pozyskiwać środki zewnętrzne na ochronę zdrowia. Obecnie w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych brak jest możliwości pozyskania środków finansowych na utworzenie oddziału geriatrii, ze względu na to, iż zadania na jakie można pozyskiwać fundusze zewnętrzne są ukierunkowane na konkretne grupy chorób – informuje nas Joanna Urbaniak, Rzecznik Prasowy Urzędu Miejskiego w Elblągu.
Niedawno w Warszawie za kwotę 4,5 mln zł powstał Oddział Geriatryczny Szpitala Wolskiego. W ramach projektu powstało 10 sal trzyosobowych, jedna sala pięcioosobowa obserwacyjna oraz jedna sala jednoosobowa. Wszystkie sale chorych wyposażone zostały w pełny węzeł sanitarny dostosowany do potrzeb osób starszych oraz niepełnosprawnych. Oddział Geriatryczny Szpitala Wolskiego spełnia wszystkie wymogi sanitarno-higieniczne, technologiczne oraz jest dostosowany dla potrzeb osób niepełnosprawnych.
Porównując do Elbląga, 4,5 mln zł stanowi około 1% całkowitego budżetu naszego miasta. Dlatego może warto pochylić się bardziej nad rosnącym w społeczeństwie problemem braku specjalistycznej opieki geriatrycznej.
Powiązane artykuły
Elbląg czeka na pieniądze dla Centrum Seniora
23.11.2015
Sześć dziennych domów Senior-WIGOR powstanie w naszym województwie, w ramach programu o takiej samej nazwie. Patrząc na mapę Polski, w pierwszym...