› bieżące
07:24 / 31.03.2013

Felieton. Perfekcyjna pani domu przygotowuje Święta

Felieton. Perfekcyjna pani domu przygotowuje Święta

Wielkanoc to czas radosnych spotkań z rodziną i przyjaciółmi. Zwykle panie domu dbają o to by na naszych stołach królowały tradycyjne dania. Różnorodność potraw jak i duża ich ilość – wskazane. W domach wszystko powinno lśnić. Takim sposobem dla wielu kobiet Wielki Tydzień oznacza jedno – Wielkie Sprzątanie i Gotowanie.

Przygotowania do Świąt Wielkanocnych to druga, zaraz po Bożym Narodzeniu okazja do tego by kobiety podjęły decyzję o rozwodzie. W końcu w przysiędze małżeńskiej nie ma słowa o tym, że mąż będzie stał przy garnkach i trzepał dywany. W związku z tym, wszystko zwykle spoczywa na barkach kobiet. Mycie okien i podłóg, porządki w szafach, polerowanie szkła, odkurzanie – lista obowiązków nie kończy się. Biegając po domu w wyciągniętym T-shirt-cie zastanawiamy się jak Małgosia Rozenek uzyskuję ten sam efekt co my, wdzięcznie paradując w szpilkach i obcisłych sukienkach. Mimo to, że każda z nas wie, że to bujda, bierzemy do serca wszystkie rady perfekcyjnej pani w domu w nadziei, że i my dostaniemy koronę.

W przerwie od porządków wyruszamy na zakupy. W okresie przedświątecznym parkowanie przy supermarketach jest dla kobiet jeszcze gorsze niż na co dzień. Wszyscy narzekają, że Święta komercjalizują się coraz bardziej. Zaglądając do koszyków innych, można stwierdzić, że nikt jednak nie ma nic przeciwko temu. Może to dlatego, że półki w sklepach uginają się pod ciężarem marcepanowych baranków i czekoladowych zajączków. Jak tu nie ulec słodkiemu kurczakowi z czerwoną kokardą, do tego w promocji.

Wracając do domu z kilogramami surowego mięsa (chyba tylko w prehistorii to mężczyzna przynosił do domu zwierzynę), zabieramy się do kolejnego etapu. Gotowanie. Wielkanocne tradycje kulinarne dają duże pole do popisu gospodyniom. Pieczenie, roladki, kaczka z jabłkami, żurek, sałatki, faszerowane jajka. I tu należy się postarać szczególnie, tak żeby niezbyt lubiana ciotka pozazdrościła talentu kulinarnego, a na dowód uznania spytała nas o przepis. Pozostając przy kuchni, trzeba przyznać, że pieczenie ciast i potraw ma swój urok. Kiedy dom zaczyna wypełniać zapach mazurków, paschy i wielkanocnych babek to sygnał, że przygotowania dobiegają końca.

Ostatecznie, zasiadając z szczęśliwą rodziną za stołem każda kobieta wie, że cały wysiłek miał sens. A papiery rozwodowe można odłożyć na kolejne lata.
 

25
4
oceń tekst 29 głosów 86%