Fenomen filmów krótkometrażowych
Gwałtowny rozwój nowych technologii oraz wzrastający udział mediów elektronicznych w kształtowaniu opinii społecznej zmusiły specjalistów od reklamy i marketingu do poszukiwania nowych, skuteczniejszych sposób na dotarcie do jak największej grupy odbiorców z oferowanym przekazem reklamowym i promocyjnym. Dotychczas stosowane formy reklamy, takie jak reklama tekstowa, reklama radiowa, ulotki oraz różnego rodzaju prospekty i katalogi, okazały się dalece niewystarczające w dobie łatwego dostępu do Internetu przy użyciu komputerów przenośnych, tabletów i smartfonów. Popularność takich serwisów jak youtube czy vimeo wymusiła na specjalistach nowe podejście do oferowania odbiorcom treści reklamowych, w którym na pierwszy plan wysunęły się takie ich formy, które zaczęły angażować różne zmysły i dostarczać bodźców, które do tej pory nie były wykorzystywane na cele reklamowe.
Wraz z odchodzeniem od tradycyjnych form reklamy zauważyć można rosnącą popularność filmów krótkometrażowych, które z powodzeniem wypierają inne sposoby komunikowania się z odbiorcami. Przeprowadzone na wybranych grupach ludności badania pokazały, że taki sposób komunikacji pozostaje o wiele skuteczniejszy od bazujących na tekście mówionym lub czytanym komunikatach. Istotne jest przy tym to, jak łatwym obecnie pozostaje dotarcie do treści publikowanych w internecie oraz wyszukiwanie interesujących nas materiałów. W ten właśnie sposób poszerza się grono potencjalnych odbiorców publikowanych treści reklamowych w nieosiągalnym przy pomocy innych środków tempie. Odbiorcy zdecydowanie wolą też filmy krótkometrażowe od artykułów i publikacji branżowych. Jak bowiem pokazują badania, najczęściej czytający rezygnują już po kilku akapitach tekstu, zaniechując dalszego czytania. W przypadku natomiast filmów i treści audiowizualnych, o wiele większy odsetek badanych decyduje się na obejrzenie danego materiału do końca lub chociażby obejrzenie go w znacznej części.
Decydując się na przygotowanie filmu krótkometrażowego warto też zadbać, aby wykonał go ktoś, kto rzeczywiście dobrze odnajduje się w tego rodzaju produkcjach oraz posiada doświadczenie pozwalające na przygotowanie dobrego materiału, który odniesie zamierzony efekt wśród jego odbiorców. Nie można bowiem tracić z pola widzenia tego, że kiepski i nieinteresujący film reklamowy nie tylko nie przekona odbiorców do oferowanych towarów lub usług, ale też zniechęcić może do jakiegokolwiek kontaktu i styczności z daną marką. Warto też mieć na uwadze, że sukces każdego materiału filmowego tkwi przede wszystkim w przemyślanym i interesującym scenariuszu. Bez niego próżno spodziewać się zadowalających efektów końcowych. Nawet bowiem dobra realizacja nie zatuszuje braku pomysłu na materiał reklamowy. Stąd też odpowiednią ilość czasu poświęcić należałoby – jeszcze przed przystąpieniem do realizacji filmu krótkometrażowego – nad kwestią tego, co tak naprawdę chcemy przedstawić za jego pomocą, a także w jaki sposób zamierzamy dotrzeć do swoich odbiorców.
Zobacz:
Profesjonalne wykonanie filmów krótkometrażowych przez KrotkieFormy.pl.
Artykuł sponsorowany.