› zapowiedzi
13:56 / 15.07.2013

Festiwal Jazzbląg: Dzieci też kochają jazz

Festiwal Jazzbląg: Dzieci też kochają jazz

fot. nadesłane

Przed rokiem zaprosiliśmy dzieci na kolejny koncert z cyklu „Jazz dla dzieci” i jak przed rokiem jest to jedna z imprez towarzyszących festiwalowi „Jazzbląg 2013”. Już 21 lipca o godz. 13.00 w Galerii El Małgosia Szmuda-Sycz wraz z towarzyszącymi. Jej muzykami zaprosi zarówno dzieci jak i ich rodziców do wspólnej zabawy, do wspólnej podróży przez jazzowe dźwięki, bo Jazz to muzyka wolności i nieograniczonej fantazji, której dzieciom nie brakuje.

JAZZ DLA DZIECI" to projekt muzyczny dla najmłodszych i tych trochę starszych; to zarówno utwory autorskie jak i znane, oryginalnie zaaranżowane "przeboje" muzyki dziecięcej, które zachęcają do wspólnej zabawy. Aktorska interpretacja tekstów, rekwizyty, elementy scenografii, światła nadają programowi charakter spektaklu teatralnego, w którym dzieci aktywnie uczestniczą. Co proponują muzycy? – przede wszystkim show, który nie tylko rozbawi dzieci, ale i zainteresuje dorosłych.; przyjaźń z nieco ambitniejsza formą muzyczną. Chcą też obalić mit, "że jazz musi być trudny i niezrozumiały". Chcą pokazać, że jest ciekawy. Do wspólnej jazzowej zabawy zaprasza przede wszystkim Małgosia Szmuda-Sycz - wokalistka śpiewająca ciepłym altem, absolwentka Akademii Muzycznej w Gdańsku (specjalność wokal jazzowy).

Laureatka wielu konkursów w tym telewizyjnej „Szansy na sukces”. W czerwcu 2007 podczas XII Big Band Festiwalu w Nowym Tomyślu jury pod przewodnictwem Jana Ptaszyna Wróblewskiego przyznało jej nagrodę dla najlepszej wokalistki. Pojawia się również na deskach gdańskiego Teatru Wybrzeże. Wokalistce towarzyszyć będą znakomici muzycy: Michał Ciesielski – saksofony Absolwent SM I i II st. w Gdańsku w klasie saksofonu klasycznego mgr Adama Wendta. W 2011 r. ukończył z wyróżnieniem studia l stopnia na Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie saksofonu jazzowego mgr Macieja Sikały. W latach 2011-12 studiował w Codarts University for the Arts w Rotterdamie. Inspiruje się różnymi stylami muzycznymi od muzyki klasycznej poprzez rock i reggae, aż po muzykę elektroniczną i d’n'b. W swojej grze zwraca szczególną uwagę na aspekty brzmieniowe, łącząc je z silną melodią, rytmiką oraz możliwie szczerą ekspresją.

Hubert Świątek – instrumenty klawiszowe kompozytor, pianista, aranżer, absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku. Współpracował m.in. z Krystyną Prońko czy Markiem Piekarczykiem. W 2010 roku dołączył do grupy teatralnej „W Gorącej Wodzie Kompani”, z którą odbył dziesiątki  spektakli w całym kraju. Wiosną 2012 roku stworzył kilkanaście nowych aranżacji do utworów Krzysztofa Klenczona. Na co dzień jest także nauczycielem, instruktorem w licznych kursach w zakresie nauki gry na pianinie, nauki improwizacji, harmonii, aranżacji.

Marcin Bożek - gitara basowa Jest absolwentem Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach (dyplom w klasie gitary basowej). Od 2005 gra na gitarze basowej w orkiestrze Teatru Muzycznego w Gdyni. Brał udział w festiwalach jazzowych. Laureat wielu konkursów i festiwali.

Grzegorz Sycz – perkusja Urodził się w Krakowie. Grę na perkusji rozpoczął w wieku lat 4. Absolwent Folkwang Hochschule Essen BRD. Muzyk, kompozytor, pedagog, aranżer. Współpracował m.in. z muzykami takimi jak: Ian Gillan (Deep Purple), Angus Tomas Bangus, Franz Hauzinger, Hans-Peter Salentin, Gilda Razzani, John Goodman, Leszek Możdżer, Zbigniew Namysłowski, Janusz Muniak, Leszek Żądło, Jarosław Śmietana, Paweł i Krzysztof Ścierańscy oraz z grupą SBB: Józefem Skrzekiem, Apostolisem Anthimosem. Sławomir Rodrigez Porębski - bębny, egzotyczne instrumenty perkusyjne

Od 20 lat aktywnie działający na scenie muzycznej. Członek i założyciel szeregu zespołów (m.in. Leszcze, No Limits); instruktor muzyczny, autor tekstów, twórca muzyki teatralnej i filmowej, reżyser spektakli dla dzieci, współpracujący ze znanymi choreografami i aktorami.

To jednak nie wszystkie atrakcje jakie tego niedzielnego popołudnia będą czekały na dzieci. O godz. 11.00 rozpoczną się warsztaty dla dzieci pn. „Instrument wizualno-dźwiękowy”, które poprowadzi Arek Pasożyt. Warsztaty na styku dźwięku i sztuki wizualnej, które pozwolą dzieciom na skonstruowanie obiektu artystycznego o wartościach muzycznych. Rezonans, ton, gama zostaną płynnie poprzeplatane z formą, obrazem, fakturą i napięciem powierzchni. Instrumenty wytworzymy z różnorakich przedmiotów zdegradowanych do złomu, rupiecia czy po prostu, niepotrzebnego przedmiotu do wyrzucenia. Każdy może przynieś ze sobą nie potrzebne przedmioty, z których później stworzy wyjątkowe instrumenty. Zapraszamy serdecznie.

 Zapraszamy też do konkursu wspomnień – w połowie lat 80-tych aktywnie działała w Elblągu Mała Akademia Jazzu – dziś jej absolwenci, to już dorośli ludzie, ale… może ktoś zachował dyplom ukończenia MAJ, zdjęcia z tamtych lat, autografy a może tylko wspomnienia i zechce się nimi z nami podzielić. Wszystkie materialne dowody, spisane w formie elektronicznej wspomnienia prosimy przynieść do Elbląskiego Towarzystwa Kulturalnego (ul. Wodna 1A) bądź przesłać: etkelblag@interia.pl do 24 lipca – czekają ciekawe upominki.

2
0
oceń tekst 2 głosów 100%