› bieżące
08:20 / 24.05.2013

Festiwal Przemysłów Kreatywnych: Dzieci zawładnęły schodami szkoły przy Agrykola

Festiwal Przemysłów Kreatywnych: Dzieci zawładnęły schodami szkoły przy Agrykola

fot. Konrad Kosacz / elblag.net

Gromada dzieciaków przejęła wczoraj władzę nad schodami znajdującymi się przed budynkiem Gimnazjum nr 5. Na miejsce przyjechał bus, z którego wysiadła ekipa młodych twórców. Wszyscy, bez wyjątku, dostali pędzle w dłoń, a już po chwili szaro - bura przestrzeń, zamieniła się w paletę barw.

Po co właściwie malujemy? 

- Malowanie podwórek to nie tylko zabawa. Chcemy przypomnieć o tym, że przydomowa przestrzeń to też miejsce, w którym kreatywność może być rozwijana - tłumaczy Karolina Śluz, organizatorka akcji. - To, jak wyglądają miejsca w których codziennie się znajdujemy, może zależeć również od nas, choćby do najbliższego deszczu - dodaje z uśmiechem.

Spośród wielu nadesłanych propozycji, trójkąty okazały się strzałem w dziesiątkę. Wzór zaproponowany przez mieszkańców jest wyraźny i świetnie prezentuje się z ulicy. Choć pozornie ubarwianie podwórek to frajda dla najmłodszych, dorośli również wzorowo wykonali powierzone im zadanie.

- Wielokrotnie zdarza się, że rodzice podchodzą do działania z sentymentem, u niektórych zanikają wszelkie bariery. Zapominają, że są dorośli, i włączają się w zabawę bardzo aktywnie - zauważa inicjatorka spotkania.

Kim są młodzi artyści, którzy w krótkiej chwili zamienili podwórko w pracownię plastyczną?

- Przyjechały z nami dzieci z sekcji plastycznej prowadzonej przez Helenę Wojciechowską, oraz podopieczni Edyty Machul z sekcji teatralnej elbląskiego Światowida. Jest to jednak tylko garstka osób. Pozostali malarze to mieszkańcy, którzy dowiedzieli się o naszych poczynaniach - wyjaśnia Karolina Śluz.

Wielu z obecnych na miejscu elblążan z pewnością przyciągnęła lokalizacja, bowiem dawna Szkoła Podstawowa nr 3, to obiekt znany i rozpoznawalny. Niektórzy z tym niezwykłym budynkiem wiążą swoje dzieciństwo, a to dodatkowa motywacja do rozweselenia nie tylko krajobrazu, ale również własnych wspomnień.

Jak twierdzi organizatorka, miasto jest przychylne tworzeniu artystycznych happeningów. Choć nie jest to łatwe, uzyskano potrzebne pozwolenia, a urzędnicy służyli swoją pomocą w załatwianiu wszelkich formalności.

Akcja "Malujemy podwórka" to jedno z działań realizowanych w ramach Festiwalu Przemysłów Kreatywnych, którego ideą jest promowanie innowacyjnych rozwiązań, kreatywnych pomysłów, wychodzenie poza niewidzialne, ale istniejące granice. Do zabawy może przyłączyć się każdy, bez względu na wiek, doświadczenie czy talent.

2
0
oceń tekst 2 głosów 100%

Zdjęcia ilość zdjęć 40