Festiwal seriali już za nami. Wybrano Serial Wszech Czasów
fot. Ryszard Siwiec
Przez trzy dni elblążanie mieli okazję uczestniczyć w niezwykłym wydarzeniu – Festiwalu Polskich Seriali Telewizyjnych. Niezwykłość tej imprezy wynikała z faktu, iż była to jej pierwsza edycja w skali kraju, ale i Europy. Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” przez trzy dni gościło setki elblążan i przybyszów z całego kraju, którzy chcieli spotkać się z odtwórcami ulubionych serialowych ról. Festiwal niewątpliwie można uznać za udany, a organizatorzy już zapowiedzieli rozpoczęcie przygotowań do kolejnej edycji.
Wydarzenie, odbywające się przez trzy ostatnie dni, z pewnością przejdzie do historii nie tylko Elbląga, ale również polskiej telewizji. Po raz pierwszy bowiem zorganizowano przedsięwzięcie, którego środek ciężkości stanowił serial jako gatunek telewizyjny. W ciągu ostatnich kilku dni dowodzono jednak, że to coś znacznie więcej niż fragment historii, emitowany w konkretnym dniu tygodnia o danej godzinie. To także zjawisko kulturowe, wymykające się wszelkim próbom jego zdefiniowania.
W trakcie kolejnych festiwalowych dni uczestnicy mieli okazję poznać kultowe seriale minionych lat, tj. „Alternatywy 4”, „Wojna domowa”, „07 zgłoś się” i in., a ci, którzy oglądali je niegdyś „na bieżąco”, mogli przypomnieć sobie dawne czasy. Przeciwwagą dla klasyków gatunku były produkcje stosunkowo nowe, podczas festiwalu emitowane w ramach pokazów konkursowych. Każdej z emisji towarzyszyły spotkania z aktorami, które cieszyły się bardzo dużą popularnością wśród publiczności.
Aktorzy chętnie odpowiadali na zadawane pytania i nie kryli zdumienia, gdy pytający odznaczał się dużą wiedzą na temat serialu, w którym grają. Podkreślali, że uwielbiają kontakt z fanami, czemu dawali wyraz w trakcie rozdawania autografów i pozowania do wspólnych zdjęć. Ku uciesze zebranych znajdywali również czas na krótką rozmowę.
Również nam udało się z nimi zamienić parę słów. Nasze wywiady możecie przeczytać tutaj:
Rozmowa z Bartłomiejem Kasprzykowskim
Wczoraj dokonano oficjalnego podsumowania trzech dni festiwalu. Decyzją jury w składzie: Ewa Braun, Piotr Szwedes, Henryk Kuźniak, Radosław Piwowarski i Zdzisław Pietrasik tytuł Polskiego Serialu Wszech Czasów przyznano serialowi „Ranczo”. Niedługo potem doczekał się również Nagrody Publiczności dla Najlepszego Serialu Festiwalu. Spośród 1780 osób, biorących udział w głosowaniu, aż 52% z nich wsparło kandydaturę ekipy z Wilkowyj.
Gdy przyszedł czas na wręczenie wyróżnień indywidualnych, w pierwszej kolejności przyznano nagrody specjalne. Na początek uhonorowano odtwórców ról wilkowyjskich myślicieli z ławeczki pod sklepem monopolowym, czyli Bogdana Kalusa, Sylwestra Maciejewskiego, Piotra Pręgowskiego i Franciszka Pieczkę. Nie mogli oni jednak odebrać nagród osobiście.
Nagroda specjalna powędrowała również do Moniki Kwiatkowskiej, grającej w serialu „Głęboka woda”. W tej produkcji wcieliła się w postać kobiety, będącej ofiarą przemocy. Odbierając statuetkę powiedziała:
Nagrodę tę dedykuję tym wszystkim kobietom, które znalazły się, znajdują się lub mogą się znajdować w sytuacji, w jakiej była grana przeze mnie bohaterka.
Srebrne i Złote Światowidy otrzymali natomiast:
- Kinga Preiss, za rolę Natalii Borowik w serialu „Ojciec Mateusz” – Srebrny Światowid
- Jan Wieczorkowski, za rolę w serialu „Czas honoru: Powstanie” – Srebrny Światowid
- Zofia Czerwińska, za rolę Łucji w serialu „Na dobre i na złe” – Złoty Światowid
- Cezary Żak, za rolę wójta/księdza w serialu „Ranczo” – Złoty Światowid
Światowid Warmii i Mazur przypadł w udziale:
- Joannie Fertacz, za rolę w serialu „Dom nad rozlewiskiem”
Wręczono również Światowidy Miłośników Seriali. Otrzymali je:
- Antoni Czyżyk, dyrektor CSE Światowid
- Bogumił Osiński, dyrektor FPSTV
- Prezydent Elbląga Witold Wróblewski
- Rafał Olbiński, artysta malarz, autor plakatu festiwalowego
- Anna Krakowska, dyrektor CH Ogrody, sponsora wydarzenia
- Paweł Olechnowicz z Grupy Lotos, głównego sponsora wydarzenia
W dalszej części wieczoru publiczność miała okazję wysłuchać koncertu w wykonaniu aktorów tj. Soni Bohosiewicz, Artura Żmijewskiego, Mirosława Baki, Piotra Machalicy, Katarzyny Żak oraz zespołu Trzy Dni Później. Zebrani w Dużej Sali Teatru wysłuchali m. in. piosenki „Nie mogę żyć bez ciebie” z filmu „Wacuś”, „Ja bez przerwy śmieję się” z filmu „Jadzia” i „Deszcze niespokojne” z serialu „Czterej pancerni i pies”.
Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć z wczorajszej gali.