Festyn GOZ. Nie marnuj-napraw-wymień
fot. Nadesłane
Gospodarka Obiegu Zamkniętego (GOZ), to taka w której do maksimum wykorzystuje się wytworzone produkty. To czego nie można już wykorzystać podlega następnie przetworzeniu i w zmienionej formie znów trafia do obiegu. Dopiero w ostateczności traktowane jest jako odpad, który trafia na wysypisko. Właśnie takiego podejścia do otaczającego nas świata będzie namawiać mieszkańców elbląski Zakład Utylizacji Odpadów podczas swojego festynu. O jego atrakcjach mówiono dziś podczas konferencji prasowej w Urzędzie Miejskim.
- Po okresie pandemii wracamy z festynami ekologicznymi, będzie to już trzynasta edycja tego wydarzenia. Jako Elbląg jesteśmy zaliczani do miast zielonych, a te działania są realizowane w dużej mierze przez nasz Zakład Utylizacji Odpadów. W ubiegłym roku wprowadziliśmy też Zielony Budżet i nadal go realizujemy. Chcemy podczas festynu pokazać, jak nie marnować rzeczy, jak je ponownie wykorzystać, czy naprawić. Te działania mają minimalizować ilość odpadów. Zapraszam mieszkańców na Festyn GOZ - 11 czerwca - zachęcał Witold Wróblewski prezydent Elbląga.
- Chcemy zmienić trochę formułę festynu, stąd jego nowa nazwa - Festyn GOZ. Chcemy przekonywać mieszkańców jak ważne jest to, by rzeczy których używają trafiały jak najpóźniej do recyklingu. Stąd hasło, które obecnie promujemy - NIE MARNUJ - NAPRAW - WYMIEŃ. Na festyn będzie można przynieść rzeczy, których już nie potrzebujemy i wymienić się z innymi mieszkańcami. Szczególnie zapraszamy dzieci z rodzicami lub opiekunami, chcemy aby one od małego uczyły się założeń gospodarki obiegu zamkniętego - podkreślił Andrzej Lemanowicz dyrektor ZUO Sp. z o.o.
FESTYN GOZ nie marnuj, napraw, wymień - XIII edycja festynu (w roku 2019 – XII)
11 czerwca 2022 r. Plac Jagiellończyka w Elblągu
w godz. 10:00 – 14:00
Celem festynu jest promowanie gospodarki obiegu zamkniętego (GOZ) poprzez pokazanie dobrych nawyków mieszkańcom takich jak: niemarnowanie, wymiana i naprawianie rzeczy codziennego użytku oraz recykling selektywnie zebranych surowców.
Program wydarzenia
1. Przyjęcie posegregowanych odpadów
Podczas festynu pozyskujemy duże ilości surowców wtórnych od mieszkańców, które są przekazywane do recyklingu. W roku 2019 r. podczas XII Elbląskich Dni Recyklingu zebraliśmy podczas jednego dnia ponad 17.143 kg surowców, za które mieszkańcy otrzymali nagrody w formie roślin oraz gadżetów. W tym roku przekażemy ok. 4000 sztuk roślin: iglaków i kwiatów ozdobnych. Przewidziano do rozdania takie rośliny jak: iglaki - cyprysy i tuje, krzew forsycji, kwiaty: pelargonie, surfinie, petunie, begonie, dalie, liliowce, wilce, a także werbeny i niagary, zioła.
Punktacja za odpady:
1) 5 szt. zużytych baterii – 1 punkt,
2) 2 kg makulatury – 1 punkt,
3) 0,5 kg puszek aluminiowych – 4 punkty,
4) 1 kg opakowań z tworzyw sztucznych – 4 punkty,
5) 1 kg nakrętek – 10 punktów,
6) 1 kg opakowań szklanych – 1 punkt,
7) 1 kg kartoników po płynnej żywności i napojach – 4 punkty,
8) 1 szt. sprzętu elektrycznego i elektronicznego – 5 punktów (telewizor, monitor i komputer – 1 sztuka 10 punktów)
2. Za każde 60 punktów będzie można otrzymać upominek w postaci krzewu, drzewka.
3. Za każde 30 punktów będzie można otrzymać upominek w postaci: rośliny ozdobnej.
4. Za zebrane punkty mieszkaniec może otrzymać pojemniki do zbiórki bioodpadów: za 30 pkt. – wiaderko o pojemności 10 l do zbiórki bioodpadów, za 60 pkt. pojemnik 140 l do zbiórki bioodpadów. Jedna osoba będzie mogła otrzymać jedno wiaderko albo jeden pojemnik bez względu na ilość punktów.
5. Przyznane za odpady rośliny będzie można wymienić tylko podczas festynu w dniu 11 czerwca 2022 r. w godzinach od 10:00 do 14:00.
6. Uczestnik festynu może przekazać odpady w zamian za rośliny tylko jeden raz.
7. Fundatorami nagród mogą być organizatorzy lub sponsorzy.
8. Nagrody za przyniesione odpady będą wydawane do wyczerpania zapasów.
POP – Punkt Obiegu Przedmiotów
Miejsce do wydawania używanych przedmiotów, żeby dać im drugie życie.
Gospodarka obiegu zamkniętego to korzyści dla środowiska:
- wydłużanie życia przedmiotom, które mogłyby trafić do śmietnika, a korzysta z nich ponownie inny mieszkaniec
- poprzez oddawanie używanych rzeczy oszczędzanie surowców naturalnych, z których wykonane są rzeczy codziennego użytku,
- minimalizowanie ilości produkcji odpadów.
Ekspozycja przyniesionych niepotrzebnych rzeczy używanych w dobrym stanie i sprawnych przyniesionych podczas festynu przez mieszkańców do przekazania innym mieszkańcom takie jak:
- książki
- zabawki
- gry planszowe
- wózki dla dzieci
- rowery, hulajnogi
- ceramika użytkowa
Atrakcje na festynie:
Scena:
1. Teatr: promujący GOZ z udziałem młodzieży szkolnej wg scenariusza promującego dobre nawyki: naprawianie odpadów, oddawanie lub sprzedaż rzeczy używanych do dalszego użytku innym osobom, uświadamianie nt. cyklu życia odpadów i obiegu zamkniętego
2. Występy artystyczne dzieci z placówek oświatowych z Elbląga z repertuarem o tematyce ekologicznej.
3. Konkursy ekologiczne
4. Bloki informacyjne np. o projekcie modernizacji MBP
Warsztaty recyklingowe dla dzieci i młodzieży:
1) gra wielkoformatowa z kostką do nauki postępowania z odpadami
2) budowa domków dla owadów, a po wyczerpaniu materiałów ”bibeloty na gałęzi”,
3) warsztaty „las w słoiku” (oczyszczanie powietrza w domu poprzez zagospodarowanie używanego słoika), a po wyczerpaniu materiałów: „skarpeciaki” (nauka jak ograniczać kupowanie zabawek i zrobić zabawkę z używanej skarpetki)
4) warsztat: doniczki z kartonów po mleku,
5) warsztat z energią (ze specjalnym zestawem dzieci nauczą się jak pozyskać prąd z ziemniaka, wprawią przedmioty w ruch, wygenerują dźwięki)
Dzieci zabiorą ze sobą wykonane prace, a za udział w grze wielkoformatowej dostaną narody.
Zabawa dla najmłodszych bez żadnych opłat:
Bramka Recal do strzelania goli piłką, zjeżdżalnia, trampolina, malowanie buziek, balonowe show (dmuchanie balonów i robienie różnych kształtów), pokaz baniek mydlanych.