› poradnik
14:25 / 21.10.2021

Filamenty do drukarek 3D – który rodzaj będzie najlepszy?

Filamenty do drukarek 3D – który rodzaj będzie najlepszy?

Na rynku istnieje wiele rodzajów materiałów eksploatacyjnych do drukarek 3D, a ich wybór potrafi niejedną osobę przyprawić o prawdziwy zawrót głowy.

Różne filamenty do drukarek 3D i ich właściwości techniczne

Wybór tworzywa to jedna z najważniejszych decyzji, przed których podjęciem prędzej czy później stanie każda osoba zainteresowana technologiami addytywnymi. Filamenty do drukarek 3D mają różne właściwości techniczne, dlatego też warto odpowiednio dobrać je do wymagań realizowanego projektu. Niektóre filamenty do drukarek 3D lepiej sprawdzą się w zastosowaniach przemysłowych, a inne okażą się strzałem w dziesiątkę podczas wykonywania hobbystycznych projektów. Jak to wszystko wygląda w praktyce?

Klasyczne filamenty do drukarek 3D

Do najpopularniejszych materiałów eksploatacyjnych zdecydowanie należą PLA, PET-G, a także ABS. Te filamenty do drukarek 3D mogą być z powodzeniem stosowane w niemal każdym sprzęcie – nawet tych należących do klasy konsumenckiej. Wystarczy tylko aby urządzenie posiadało podgrzewane łoże, a w przypadku ewentualnych problemów z przyczepnością drukowanego elementu można sobie pomóc, stosując powłokę adhezyjną.

Sprawia to, że filamenty do drukarek 3D należące do tej grupy są idealnym materiałem eksploatacyjnym na rozpoczęcie przygody z technologiami addytywnymi. Wykorzystywanie ich w swoich projektach może być także świetną metodą na pozyskanie cennych umiejętności – relatywnie niska cena pozwala na swobodne eksperymentowanie bez rujnowania domowego budżetu. 

Elastyczne filamenty do drukarek 3D

Kolejną grupą materiałów są tworzywa sztuczne, takie jak TPU, TPE, TPC, TPA, a także soft PLA. W zależności od wybranego, rodzaju elastyczne filamenty do drukarek 3D mogą być giętkie lub rozciągliwe. Idealnie predysponuje to je do tworzenia wszelkiego rodzaju obudów do smartfonów, giętkich połączeń oraz wszelkiego rodzaju zderzaków i odbojników. Materiały po odkształceniu samoczynnie wracają do swojego pierwotnego kształtu.

Takie filamenty do drukarek 3D sprawdza się także do produkcji amortyzatorów oraz pochłaniaczy wibracji stosowanych w maszynach przemysłowych oraz liniach montażowych. Są one również wysoce odporne na oleje, smary, a także na działanie agresywnych środków chemicznych.

Ze względu na wysoką odkształcalność filamenty do drukarek 3D wymagają odpowiednio przystosowanych urządzeń – aby uniknąć problemów z ekstruzją, niezbędne jest stosowanie systemów typu Direct Drive. Pozwala on całkowicie uniknąć problemu podstawiania się filamentu oraz zapychania się głowicy drukującej.

Inżynieryjne filamenty do drukarek 3D

Ostatnią kategorią są filamenty do drukarek 3D do zastosowań inżynieryjnych. Mogą one posiadać zwiększoną wytrzymałość mechaniczną, imitować inne materiały (drewno, ceramikę lub stal), a także być wzbogacane specjalnymi dodatkami uszlachetniającymi. Mogą być również całkowicie przeźroczyste lub zmieniać kolor pod wpływem temperatury.

Niestety tego rodzaju filamenty do drukarek 3D najczęściej wymagają profesjonalnych lub mocno zmodyfikowanych urządzeń. Najczęściej potrzebne będą wzmacniane hotendy głowicy oraz przewody, którymi podawany będzie materiał. Ważne jest także stosowanie szczelnie zamykanych obudów, w których utrzymywana będzie stała temperatura robocza.

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%