› bieżące
15:49 / 18.09.2012

Filię Biblioteki Elbląskiej przy Grunwaldzkiej czeka likwidacja

Filię Biblioteki Elbląskiej przy Grunwaldzkiej czeka likwidacja

fot. Konrad Kosacz

Z ostatnim dniem marca 2013 roku, filia Biblioteki Elbląskiej przy ul. Grunwaldzkiej 89a oficjalnie przestanie istnieć. Faktycznie, filia nie działa już od ponad pół roku. Przyczynami są brak standardów i złe warunki lokalowe, które objawiają się m.in. wykwitem grzybów w pomieszczeniach budynku. W planach jest przeniesienie księgozbioru filii nr 2 do biblioteki szkolnej przy ul. Grottgera.

Lokal Filii nr 2 znajduje się na niskim parterze budynku komunalnego przy ul. Grunwaldzkiej 89 a. W obecnej chwili nie spełnia standardów placówek kultury XXI wieku. Lokal ulega procesowi zagrzybiania, co było jedną z przyczyn podjęcia decyzji przez Sanepid o jej zamknięciu w kwietniu 2012 roku. Wobec tego, miasto zdecydowało się zlikwidować filię z dniem 31 marca 2013 roku. Ostateczna decyzja o likwidacji  Filii Nr 2 Biblioteki Elbląskiej przy ul. Grunwaldzkiej 89a, zapadła podczas dzisiejszej sesji Rady Miejskiej.

Uzasadnieniem do podjęcia takiej decyzji, jest brak możliwości jej funkcjonowania na poziomie, który winna spełniać współczesna placówka biblioteczna zaspokajająca potrzeby społeczeństwa informacyjnego. Zadaniem współczesnej biblioteki jest organizowanie dostępu do wiedzy na tradycyjnych i nowoczesnych nośnikach informacji. Złe warunki lokalowe w filii nr 2 (zbyt mała powierzchnia użytkowa i konieczność kosztownego remontu) uniemożliwiały uzupełnianie księgozbioru i sprzętów, a także rozwijanie aktywnych form pracy bibliotecznej szczególnie dla dzieci i młodzieży.

Dotychczasowi czytelnicy korzystający z księgozbiorów filii przy Grunwaldzkiej, nie zostaną jednak pozbawieni dostępu do nich. Pozycje książkowe z likwidowanej filii zostaną, po przeprowadzeniu niezbędnej selekcji włączone do księgozbioru Biblioteki Elbląskiej, a docelowo zostaną przekazane w depozyt bibliotece szkolnej w Zespole Szkół Technicznych przy ul. Grottgera 71. Biblioteka szkolna przejdzie modernizację, dzięki czemu stanie się także biblioteką publiczną, z której korzystać będą również mieszkańcy pobliskich osiedli.

Przypomnijmy, że podobny proces inwestycyjny przeszła niedawno, nieczynna od 2009 roku, filia nr 5 mieszcząca się dotychczas przy ul. Podgórnej 12. Z początkiem września filia została otwarta na nowo, tyle że w zmodernizowanych pomieszczeniach Gimnazjum nr 1 na ul. Rodziny Nalazków 20.

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%

Powiązane artykuły

Na Zawadzie otwarto Bibliotekę na europejskim poziomie

04.09.2012 komentarzy 2

Dziś, 4 września, po wieloletniej przerwie otwarto na nowo Filię nr 5 Biblioteki Elbląskiej. Biblioteka mieści się w wyremontowanych pomieszczeniach gimnazjum...

Zdjęcia ilość zdjęć 2