› zapowiedzi
08:50 / 05.11.2012

Film cudem odzyskany. Niezwykły seans w kinie Światowid

Film cudem odzyskany. Niezwykły seans w kinie Światowid

fot. źródło: CSE Światowid

Mieszkanka Wrocławia robiąc porządki w garażu, w pudełku po landrynkach znalazła… fragment filmowej taśmy z  "Panem Tadeuszem" z 1928 roku. Cudem ocalałe – ten i inne fragmenty – za pomocą nowoczesnych technologii zostały odnowione i połączone w jedną całość. Efekt? Będzie można zobaczyć na własne oczy w Kinie Światowid. Zapraszamy w piątek, 9 listopada o godz. 19.00.

To będzie niezwykła okazja, żeby obejrzeć inną, niż znana wszystkim wersja Andrzeja Wajdy. Do naszych czasów dotrwało zaledwie kilka kopii "Pana Tadeusza" z 1928 roku. Każda kopia jest zniszczona i niekompletna, ale każda zawiera fragmenty, które nie występują w żadnej z pozostałych, dzięki czemu można w znacznym stopniu uzupełniać braki.

- Znalazłam ją w garażu wśród rzeczy po dziadku. Byłam przekonana, że podobnie jak w innych pudełeczkach znajdę w niej śrubki lub pinezki – mówi o znalezionym fragmencie mieszkanka Wrocławia.

Uroczysta premiera

Tę ocalałą wersję Pana Tadeusza pokażemy dokładnie 84 lata po premierze. Uroczysta premiera "Pana Tadeusza" w reżyserii Ryszarda Ordyńskiego odbyła się 9 listopada 1928 roku w Warszawie w 10 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Na premierze byli obecni Prezydent Ignacy Mościcki z małżonką, Marszałek Józef Piłsudski z rodziną, członkowie Rady Ministrów oraz Korpusu Dyplomatycznego.

Film cieszył się w stolicy ogromnym powodzeniem, otrzymał entuzjastyczne recenzje i wiele ciepłych słów ze strony takich osobistości świata kultury, jak Zofia Nałkowska, Jan Lechoń czy Antoni Słonimski. Na ekranie przewinęła się czołówka ówczesnych gwiazd kina. Tadeusza grał Leon Łuszczewski, Zosię - Zofia Zajączkowska, Telimenę - Helena Sulima, Napoleona - Stefan Jaracz, księdza Robaka - Jan Szymański, Hrabiego - Mariusz Maszyński, Stolnika - Józef Śliwicki, Wojskiego - Wiesław Gawlikowski. Z kolei plakat do filmu namalował sam Wojeciech Kossak.

Cena biletu: 10 zł. Rezerwacja: 55 611 20 68, 76 i szczegółowy repertuar: http://kino.swiatowid.elblag.pl/. 
Film został odzyskany dzięki projektowi pn. Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Fabularnej w Warszawie.

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%