› konkursy
12:39 / 21.11.2013

Film: Papusza - Wygraj bilet

Film: Papusza - Wygraj bilet

fot. Nadesłane

"Papusza" to oparta na faktach historia Bronisławy Wajs, pierwszej romskiej poetki, która spisała swoje wiersze. Historia Papuszy to autorski film historyczny i pierwszy polski film w języku romskim. Twórcy do jego realizacji przygotowywali się ponad 5 lat. Kino „Światowid” zaprasza na film małżeństwa reżyserów Joanny i Krzysztofa Krauze - „Papusza”, od piątku 15 listopada.

Akcja filmu rozpoczyna się w 1910 roku, a kończy w latach osiemdziesiątych XX wieku. Wymagało to od realizatorów nie tylko troski o realia kilku epok, ale też rekonstrukcji całego, nieistniejącego już świata polskich Cyganów – odtworzenia taborów, budowy wozów, drobiazgowego przygotowania scenografii i charakteryzacji.

"Papusza" to historia spotkania poetów: Jerzy Ficowski dostrzegł jej wielki talent, zachęcił, aby zapisywała swoje utwory i przetłumaczył je na język polski. W 1956 roku ukazał się pierwszy tomik poezji Bronisławy Wajs zatytułowany "Pieśni Papuszy". Nie byłoby to możliwe bez wstawiennictwa i pomocy kolejnego poety - Juliana Tuwima. "Gila" Papuszy (tak poetka nazywała swoje wiersze) trwale wzbogaciły polską kulturę o wgląd w cygańską duszę.

Zdjęcia do filmu kręcone były m.in. w Ornecie, a piosenkę promującą film, po romsku śpiewa Kayah.

Nasz film to oparta na faktach opowieść o tym, jak losy dwóch wielkich poetów splotły się w dramatyczną opowieść o odwadze tworzenia i jej cenie. O cierpieniu, samotności i poświęceniu. O niespełnionej miłości, ale i o chwilach szczęścia.

Joanna Kos-Krauze i Krzysztof Krauze

„Papusza” jest dziełem niezwykłym, które wdziera się w podświadomość, wciąga bez reszty, nie pozwala na wystawianie łatwych cenzurek”.

Barbara Hollender, Rzeczpospolita

Papusza to zanurzona w rzeczywistości, historia wybitnej romskiej poetki, która dzięki wielkiej wrażliwości i perfekcyjnemu opanowaniu sztuki opowiadania przez reżyserów, staje się przejmującą przypowieścią o polskim losie. Czarno-biały film małżeństwa Krauze krzyczy tysiącem kolorów.

Łukasz Maciejewski

Dla naszych Czytelników mamy jedno zaproszenie na film "Papusza". Otrzyma je osoba, która pierwsza odpowie na pytanie: Jak naprawdę nazywała się Papusza? Na odpowiedzi czekamy do 22.11.2013 r. do godziny 13:00 pod adresem e-mail: konkursy@elblag.net – w tytule maila prosimy podać hasło: Papusza – konkurs. Zwycięzcę o wygranej powiadomimy jutro 13.30 drogą mailową.

3
0
oceń tekst 3 głosów 100%