› bieżące
18:51 / 19.11.2013

Filmy w ramach 9. MFF ŻYDOWSKIE MOTYWY

Filmy w ramach  9. MFF ŻYDOWSKIE MOTYWY

fot. elblag.net

W sobotę 23 listopada o godz. 15.00 zapraszamy do Sali Audiowizualnej Biblioteki Elbląskiej na pokaz filmów „Arnošt Lustig” i „W poszukiwaniu straconego dzieciństwa” w ramach projekcji pofestiwalowych 9. MFF ŻYDOWSKIE MOTYWY. Wstęp wolny.

O filmach:

Arnošt Lustig, reż. Eva Lustigová Produkcja: Czechy, 2012 Rodzaj filmu: dokument Czas trwania: 53 min

Streszczenie: „Człowiek tak długo jest nieśmiertelny, jak długo żyje w pamięci innych” powiedział z krzywym uśmiechem zmarły niedawno światowej sławy pisarz Arnošt Lustig. Przy pomocy jego osławionego poczucia humoru i towarzyszących mu przyjaciół, Václava Havla, Miloša Formana, Ivana Passera i Jiří Menzla córka pisarza Eva Lustigová kreśli portret ocalałego z Holocaustu artysty z jego ogromnym talentem, szczęściem i wielkim apetytem na życie. Arnošt Lustig był czołową postacią Praskiej Wiosny w 1968 r., a potem znalazł się wraz z rodziną na politycznym wygnaniu w Izraelu, dawnej Jugosławii i Stanach Zjednoczonych. Powrócił do Pragi dopiero w 1989 r. W filmie widzimy człowieka o nadzwyczajnym charakterze, który ujawnia, co naprawdę liczy się w czasach wojny i pokoju.

W poszukiwaniu straconego dzieciństwa, reż. Matthias Frickel Produkcja: Niemcy, 2012 Rodzaj filmu: dokument Czas trwania: 43 min

Streszczenie: Jego tragicznie krótkie życie zostało podsumowane tak: „Urodził się jako Austriak, żył jako Polak i umarł jako Żyd”. Bruno Schulz, czczony jako „polski Kafka”, zostawił po sobie skromną ilość prac, a wiele z jego zjawiskowych rysunków i obrazów uznano za zaginione. Po II wojnie światowej Bruno Schulz został prawie zapomniany. Obecnie książki Schulza wydawane są w ponad trzydziestu językach. Polscy, ukraińscy, izraelscy i niemieccy artyści strzegą jego spuścizny w rodzinnym Drohobyczu na Ukrainie. Film pokazuje, dlaczego ludzie na całym świecie są zafascynowani Bruno Schulzem 70 lat po jego śmierci.

Pokazy filmowe organizowane są dzięki uprzejmości organizatora Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Żydowskie Motywy – Stowarzyszenia Żydowskie Motywy.

2
0
oceń tekst 2 głosów 100%