› bieżące
10:15 / 13.12.2013

Finał Żeglarskiego Pucharu Bałtyku Południowego w Elblągu

Finał Żeglarskiego Pucharu Bałtyku Południowego w Elblągu

fot. elblag.net

14 grudnia w Elblągu po raz pierwszy nastąpi zakończenie sezonu żeglarskiego dla całego obszaru Bałtyku południowego obejmującego polskie regiony nadmorskie i Obwód Kaliningradzki.


Żeglarski Puchar Południowego Bałtyku, to przedsięwzięcie nie mające precedensu w Polsce. Środowiska żeglarskie trzech polskich województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego i warmińsko-mazurskiego oraz Obwodu Kaliningradzkiego uzgodniły ze sobą zasady tworzenia kalendarza regat, zasady punktowania najlepszych sterników i załóg i przez cały rok prowadziły monitoring imprez żeglarskich. Nad całym przedsięwzięciem patronat objęli marszałkowie trzech nadmorskich województw.

- Inicjatywa powołania Żeglarskiego Pucharu Południowego Bałtyku zrodziła się w Elblągu, zatem w sposób naturalny zostaliśmy gospodarzem pierwszego finału. Współpraca środowisk żeglarskich może podnieść atrakcyjność żeglowania i pozwoli chętnym uczestniczyć w większej liczbie regat – mówi marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Jacek Protas. – Dla nas nie bez znaczenia jest to, że regaty na Zalewie Wiślanym znajdują się w kalendarzu najważniejszych imprez żeglarskich w Polsce. W ostatnich latach zainwestowaliśmy w ten akwen sporo środków, teraz musimy zadbać, by o tym dowiedzieli się amatorzy sportów wodnych – dodaje Jacek Protas.

Deklaracja objęcia Żeglarskiego Pucharu Bałtyku Południowego patronatem marszałków została podpisana podczas I Sejmiku Żeglugi Śródlądowej 10 lipca 2013 roku. - W inauguracyjnym, pierwszym sezonie sklasyfikowano ponad 300 sterników, startujących w 44 regatach. Najlepsi otrzymają puchary i nagrody. Jednocześnie będziemy kontynuowali Grand Prix Zalewu Wiślanego, nagradzając tych żeglarzy, którzy byli najaktywniejsi w regatach na Zalewie Wiślanym i Kaliningradzkim – informuje dyr. Biura regionalnego w Elblągu, które przygotowuje zdarzenie.

Uroczystość zakończenia sezonu żeglarskiego 2013 i wręczenia Żeglarskich Pucharów Bałtyku Południowego odbędzie się 14 grudnia o godz. 14.00 w Hotelu Młyn w Elblągu przy ul. Kościuszki 132.

Żeglarzom czas będzie umilała kaliningradzka kapela Trio Paris.

 

3
1
oceń tekst 4 głosów 75%