› biznes
00:56 / 03.01.2020

Finanse na start – pożyczka na podjęcie działalności gospodarczej

Finanse na start – pożyczka na podjęcie działalności gospodarczej

Rozpoczęcie działalności gospodarczej wiąże się najczęściej z koniecznością zainwestowania pewnej sumy. Przedsiębiorca staje więc przed dylematem, skąd wziąć odpowiednie środki finansowe. Rozwiązaniem problemu mogą okazać się niskooprocentowane pożyczki czy kredyty na start. Warto sprawdzić, czym się różnią.

Przedsiębiorca bez większego zaplecza finansowego, własnego wkładu, który dopiero zaczyna przygodę z biznesem może spotkać się z odmową ze strony banku, jeśli chodzi o pozyskanie kredytu. Instytucje bankowe sprawdzają historię i zdolność kredytową osób starających się o wsparcie. Projekty, które obarczone są sporym ryzykiem, a do takich może należeć nowo zakładana firma, są często niechętnie finansowane przez banki. Rozwiązaniem mogą okazać się pożyczki ze środków gwarantowanych przez Unię Europejską. To tutaj początkujący biznesmen może szukać pomocy finansowej. 

Pożyczka z Unii

Środki pozyskiwane z Unii Europejskiej mogą przybrać formę dofinansowania bezzwrotnego, ale również niskooprocentowanej pożyczki, udzielanej młodym przedsiębiorcom na wyjątkowo dobrych warunkach. To alternatywa dla innych źródeł finansowania start-upów i nowo zakładanych firm. Pożyczka na podjęcie działalności gospodarczej przeznaczona jest dla mikroprzedsiębiorstw oraz mniejszych i średnich przedsiębiorstw. Najczęściej środki przeznaczane są na rozwój, ale także na budowanie infrastruktury, zaplecza, zakup środków trwałych. Przedsiębiorca może zaciągniętą pożyczkę przeznaczyć na modernizację, informatyzację, czy usprawnienie działalności. Pieniądze z Europejskich Funduszy trafiają do budżetu poszczególnych województw, a część z nich powinna zostać przeznaczona właśnie na wsparcie dla nowo powstających przedsiębiorstw. Osoba starająca się o pożyczkę musi zgłosić się do odpowiedniej jednostki – zwykle są to regionalnej agencji rozwoju przedsiębiorczości, czasem do określonego banku. 

Zalety pożyczki

Choć pożyczka to środki, które należy zwrócić, młodzi przedsiębiorcy traktowani są przez Unię w sposób szczególny, dlatego pożyczki udzielane są na warunkach preferencyjnych. Oprocentowanie jest znacznie niższe, a spłaty rat można zawiesić nawet na 6 miesięcy bez dodatkowych opłat. Również czas spłaty jest dłuższy niż w przypadku innego rodzaju wsparcia finansowego. Uzyskanie takiej pożyczki jest też łatwiejsze, należy przedstawić mniej dokumentów, wkład własny jest mniejszy, nie jest również wymagana tak duża zdolność kredytowa, jak w bankach. 

Trzeba jednak zaznaczyć, że uzyskanych w ten sposób pieniędzy nie można przeznaczyć na spłatę zobowiązań, ani na pokrycie kosztów związanych z prowadzeniem działalności, jak składki ZUS, czy choćby podatki. Aby skorzystać z takiej formy finansowania, należy udać do odpowiedniej instytucji i dopytać o szczegóły. Konsultant wytłumaczy, jakie dokumenty są niezbędne, jakie warunki należy spełnić, jak wysoki musi być wkład własny i co z zabezpieczeniem pożyczki, a także, na co dokładnie można przeznaczyć pieniądze.

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%