› inwestycje miejskie
14:55 / 02.11.2012

Firma Mytych wyremontuje budynek Podzamcza elbląskiego muzeum

Firma Mytych wyremontuje budynek Podzamcza elbląskiego muzeum

fot. Konrad Kosacz

8,1 miliona złotych kosztować będzie remont i przebudowa wschodniego skrzydła budynku Podzamcza Muzeum Archeologiczno - Historycznego w Elblągu. Wykonawcą robót będzie Zakład Usług Budowlanych Ryszarda Mytycha. Prace mają rozpocząć się w najbliższych dniach.

Firma Mytych z Elbląga wygrała ogłoszony we wrześniu przetarg na wykonanie kapitalnego remontu budynku Podzamcza. Do podpisania umowy doszło 24 października. Elbląska firma zaoferowała, że zrealizuje prace za 8 mln 123 tys. zł.

Łącznie na przetarg złożono 7 ofert, z czego jedną odrzucono. Ze względu na „rażąco niską cenę” (6 mln 433 tys. zł) z podstępowania wykluczono konsorcjum dwóch firm z Elbląga: Elzambud i Przemysłówka 03. Konsorcjum nie złożyło w terminie wyjaśnień, dlaczego jego oferta opiewa na tak niewielką, w porównaniu do pozostałych ofert, kwotę. Dodać należy, że najwyższa ze złożonych ofert była niemal dwukrotnie droższa – 11 mln 370 tys. zł.

Przypomnijmy, że budynek Podzamcza od lutego jest nieczynny. Obiekt zimą został na wszystkich kondygnacjach zalany.  Przyczyną była awaria znajdującej się na poddaszu, instalacji hydrantowej. Zawilgocone i zniszczone pomieszczenia nie nadają się do użytku.

Pozyskane przez Muzeum Archeologiczno - Historyczne środki z Unii Europejskiej, pozwolą na przywrócenie temu miejscu dawnej świetności. Zakres prac modernizacyjnych jest bardzo bogaty i obejmuje m.in. remont wejścia do budynku Podzamcza, modernizację istniejących schodów, remont istniejących pomieszczeń, remont schodów prowadzących z piwnicy na I piętro Budynku, remont, adaptację i modernizację istniejących pomieszczeń na I, II piętrze i na poddaszu Skrzydła Wschodniego. W miejscu istniejącej windy w klatce schodowej, zamontowany zostanie dźwig dla osób niepełnosprawnych. W całym obiekcie wykonany zostanie kapitalny remontu wszystkich instalacji. Projekt przewiduje także wykonanie remontu murów, stropów, ścian w całym Skrzydle Wschodnim Budynku Podzamcza, remont konstrukcji dachu wraz z dociepleniem, remont elewacji zewnętrznej Skrzydła Wschodniego oraz likwidację zawilgocenia ścian.

W ramach inwestycji, nowy wygląd zyska także dziedziniec Podzamcza. W planach jest przebudowa drogi dojazdowej biegnącej od ul. Gimnazjalnej, przez teren dziedzińca Muzeum, do Budynku Gimnazjum wraz z przebudową i budową 13 miejsc parkingowych. Przebudowane zostaną ciągi piesze i ścieżki gruntowe zlokalizowane na terenie dziedzińca. Całość dopełni mała architektura (oświetlenie, ławki parkowe, śmietniki) oraz nowa zieleń.

Wszystkie prace potrwają półtora roku i mają zakończyć się najdalej w kwietniu 2014 r.

Nadzór inwestorki ze strony elbląskiego muzeum, pełnić będzie wyłoniony w osobnym przetargu Inżynier Kontraktu. 22 października ogłoszono, że zadaniem tym zajmować się będzie Przedsiębiorstwo Elprojekt z Elbląga. 

2
0
oceń tekst 2 głosów 100%

Powiązane artykuły

Podzamcze zostanie zmodernizowane. Za półtora roku zmieni swe oblicze

27.09.2012

Budynek Podzamcza elbląskiego muzeum przejdzie kapitalny remont. Zalany zimą tego roku obiekt, zostanie przebudowany i dostosowany do nowoczesnych wymogów....