› bieżące
11:00 / 22.05.2015

Firma z Gdyni opracuje strategię rozwoju portu w Elblągu

Firma z Gdyni opracuje strategię rozwoju portu w Elblągu

fot. Ryszard Siwiec

Port w Elblągu jest największym polskim portem w rejonie Zalewu Wiślanego. Od czasu, gdy został reaktywowany, czyli po odblokowaniu przez Rosjan w 2009 r. żeglugi po Zalewie, rozwój portu nabiera tempa i z roku na rok może pochwalić się coraz większymi przeładunkami. Te zaś przekładają się na większe przychody. Nie zawsze jednak tak będzie, ale o jak najlepsze funkcjonowanie portu ma zadbać gdyńska firma ACTIA FORUM Sp z o. o.

Na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat, koleje losu Portu w Elblągu były bardzo zróżnicowane. Po sukcesywnym wzroście przewozów towarowych w latach dziewięćdziesiątych, w 2006 r. obroty w porcie zmalały do zera. Wówczas strona rosyjska zamknęła możliwość jednostronnej swobodnej żeglugi po wodach Zalewu Wiślanego. Reaktywacja portu nastąpiła dopiero w 2009 r., po podpisaniu z rządem rosyjskim umowy o wzajemnej i swobodnej żegludze po Zalewie. Pierwszy transport wodny do Elbląga przybył w czerwcu 2010 r. Dziś współpraca z portami Obwodu wciąż się rozwija.

Mimo iż zdarzały się miesiące, w których port odnotowywał słabsze wyniki, ostatecznie zawsze pod koniec kolejnych lat wychodził na plus.

Rok 2012 zakończył się dla nas powodzeniem. Zarząd osiągnął zysk w wysokości 168 tys złotych. Przeładunek towarowy wyniósł 168 tys ton.  Czyli o 60% więcej niż w 2011 r. (113, 5 tys. ton - przyp.red.)

– mówi Arkadiusz Zgliński, dyrektor Zarządu Portu Morskiego Elbląg sp. z o. o.

W roku 2013 ilość towarów, przeładowywanych w naszym porcie osiągnęła poziom prawie 300 tys. ton. Wówczas przewidywano, że w roku następnym przeładunek będzie wyższy nawet o 100 tys, ton.

Ostatecznie udało się osiągnąć poziom ponad 350 tys. ton. To nie do końca tyle, ile zakładano, ale i tak był to wynik lepszy, niż w poprzednim roku. Teraz plan na rok 2015 zakłada osiągnięcie przeładunku rzędu 400 tys. ton lub więcej. Może się to udać, bowiem pod koniec 2014 roku weszło w życie rozporządzenie dotyczące wpisania Elbląga w wykaz przejść granicznych właściwych co do odprawy weterynaryjnej. To zaś oznacza dla elbląskiego portu poszerzenie asortymentu o towary paszowe, a w rezultacie może wpłynąć na wzrost przeładunków.

Aby utrzymać dobrą passę konieczna jest odpowiednia strategia rozwoju portu. Tak się składa, że miasto znalazło firmę, która ją opracuje. Strategia ta powinna zawierać informację o minionych latach działalności portu, jego obecnej sytuacji i planach na przyszłość. Powinna uwzględniać cele strategiczne, pośrednie i operacyjne portu oraz wskaźniki ich realizacji wraz z analizą dostępnych źródeł finansowania. Ważnym jej elementem będzie również określenie priorytetów - kierunków rozwoju portu.

Jak informuje prezydent Witold Wróbewski w stosownym zawiadomieniu:

W postępowaniu pn Opracowanie Strategii Rozwoju Portu Morskiego w Elblągu wybrano najkorzystniejszą ofertę firmy ACTIA FORUM Sp. z o.o. z Gdyni na podstawie kryterium oceny. Zaproponowana przez nią cena brutto za wykonanie stosownej dokumentacji to 39 360,00 zł

6
4
oceń tekst 10 głosów 60%